ABD, siber saldırı davasında 4 Çinli askeri suçladı

ABD, siber saldırı davasında 4 Çinli askeri suçladı

Salı, 11 Şubat, 2020 - 08:45
Equifax’a siber saldırı düzenlemekle suçlanan Çinli askerler hakkında ABD tarafından yayınlanan bildiri (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Adalet Bakanlığı, 2017 yılında kredi derecelendirme kuruluşu Equifax’in veri tabanını hedef alan siber saldırı davasında, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na mensup 4 askeri suçladı.

AFP’ye göre, ABD Adalet Bakanı William Barr söz konusu bilgisayar korsanlarının dünyadaki en büyük siber saldırılardan birinde yaklaşık 145 milyon ABD vatandaşına ait “kişisel hassas bilgileri” çalmakla suçlandığını belirterek, “Bu saldırı, Amerikan halkının kişisel bilgilerinin kasıtlı ve kapsamlı bir şekilde ihlal edilmesidir” ifadelerini kullandı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun 54. Araştırma Enstitüsü’nde görev yapan Wu Zhiyong, Wang Qian, Xu Ke ve Liu Lei isimli 4 askere bilgisayar korsanlığı, ekonomik casusluk ve elektronik hırsızlık suçlamaları yöneltildi.

ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri, izlerini gizlemek için kullandıkları düşünülen 20 ülkede bulunan 34 servis sağlayıcısı aracılığı ile suçluların izini sürmenin bir yıldan fazla sürdüğünü açıkladı.

Barr konu hakkında yaptığı açıklamada, “Çin ordusundaki bir birlik tarafından yapılan bu saldırı, ABD vatandaşlarının neredeyse yarısına ait olan hassas bilgilere, ABD şirketinin sıkı çalışmasına ve düşünce mülkiyetine aleni bir şekilde yapılmış organize bir hırsızlıktır” dedi.

Yapılan bu siber saldırı ABD’li yetkilileri şoka uğrattı. Söz konusu saldırının öncesinde ABD hükümetine bağlı kamu hizmeti veri tabanını hedef alan benzer bir saldırı daha düzenlenmişti ve bu saldırıdan Çin sorumlu tutulmuştu.

ABD’li yetkililer, Çin ordusunun casusluk amaçları doğrultusunda, ABD vatandaşlarına ait veri toplamak için siber saldırılar düzenlediğini düşünüyor.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Müdür Yardımcısı David Bowdich yaptığı açıklamada, şu ana kadar Equifax verilerinin, “örneğin bir banka hesabı ya da kredi kartı hırsızlığında kullanıldığına dair herhangi bir delil olmadığını, ancak bu kişisel verileri elde eden birinin bunu birçok konuda kullanabileceğini” söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya