Cezayir'de Buteflika'nın kardeşi ve 'komplo' ile suçlanan arkadaşlarının mahkemesi sürüyor

Cezayir'de Buteflika'nın kardeşi ve 'komplo' ile suçlanan arkadaşlarının mahkemesi sürüyor

Pazartesi, 10 Şubat, 2020 - 15:00
Blida Askeri Mahkemesi’nin önünde toplanan aktivistler Louisa Hanoune’un serbest bırakılması yönünde sloganlar attı (AFP)
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir’in eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın kardeşi Said Buteflika, eski istihbarat yetkilileri ve parti başkanı hakkındaki davanın mahkemesi bugün görülmeye başladı. Geçen eylül ayında söz konusu kişiler, ordu ve devlet otoritesine zarar vermek suçlarından 15’er yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı. Karar hakkındaki temyiz başvurusu kabul edilmişti.

Eski Cumhurbaşkanı’nın kardeşi Said Buteflika, eski istihbarat müdürleri Muhammed Medin ve Beşir Tartak ve solcu İşçi Partisi Genel Başkanı Louisa Hanoune’nun mahkemesi gazetecilere kapalı oturumlarla görülmeye devam ediliyor. Güvenlik güçleri, basın görevlilerinin Blida Askeri Mahkemesi’ne girişine engel oldu. Güvenlik güçlerinin çevresine konuşlandırıldığı mahkemeye giden yollar da kapatıldı.

Duruşma başlamadan önce büyük çoğunluğu solcu İşçi Partisi liderlerinin ve üyelerinin oluşturduğu aktivistler, Louisa Hanoune’nun serbest bırakılmasını talep eden sloganlar attı. Bazı hukukçu ve aktivistlere göre Hanoune diğerlerinden farklı olarak siyasi tutuklu sayılıyor.

İşçi Partisi’ndeki en önemli ikinci isim olan Celul Cudi yaptığı açıklamada “Hanoune, siyasi bir suç nedeniyle 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı” dedi. Serbest bırakılması ve ‘siyasi tutuklu olduğu için’ aleyhindeki kovuşturmalardan vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Cudi, Louisa Hanoune’nun yerinin cezaevi değil partisinin başı olduğunun altını çizdi. Ayrıca Hanoune’nun yaklaşık bir yıldır gerçek bir değişim için mücadele verdiğini hatırlattı.

General Tevfik olarak da bilinen Muhammed Medin’in avukatı Halid Burayo, gazetecilere yaptığı açıklamada müvekkilinin hakim karşısında 1990-2015 yılları arasında, İstihbarat Başkanı olduğu dönemde yolsuzlukla mücadele eden ilk kişi olduğunu vurguladığını söyledi. General Tevik’in Cumhurbaşkanı Buteflika’nın ekibinin bulaştığı yolsuzlukları reddettiğine ve görevden alınmadan önce önemli bir figür olduğuna dikkat çekti. Burayo ayrıca Tartak’ın herhangi bir gerekçe belirtmeksizin duruşmaya katılmayı da kabul etmediğini bildirdi. Yargı kaynakları ise sebebin ‘temelsiz olarak nitelendirdiği suçlamalardan duyduğu rahatsızlık olduğu görüşünde.


Editörün Seçimi

Multimedya