Ekvador sahte İsrail pasaportu kullanan İranlıları yakaladı

Ekvador sahte İsrail pasaportu kullanan İranlıları yakaladı

Pazartesi, 10 Şubat, 2020 - 17:15
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

İsrail İçişleri Bakanlığı kaynakları, istihbarat ajanı olduğundan şüphelenilen iki İran vatandaşının sahte İsrail pasaportu ile Ekvador’a girdikten sonra gözaltına alındıklarını açıkladı.

Söz konusu kaynaklara göre Ekvador'un başkenti Kito'daki yetkililer, sahte İsrail pasaportu kullanarak İspanya'ya seyahat etmeye çalışan 20’li yaşlardaki iki İranlıyı havaalanında gözaltına aldı.

Havaalanındaki pasaport kontrolü sırasında, söz konusu İranlı erkeğin 40’lı yaşlarda bir İsrail vatandaşının, genç kızın ise 11 yaşındaki İsrailli bir kızın pasaportunu taşıdığı tespit edildi.

İranlı gençler, ellerindeki İsrail pasaportunun sahte olduğunu ve İranlı vatandaşı olduklarını itiraf etti. Ayrıca yetkililere yanlarındaki İran pasaportlarını da gösterdiler.

Ekvador'daki istihbarat servisleri, olayın arka planını ortaya çıkarmak için İsrail istihbaratıyla birlikte çalışıyor.

Tel Aviv’de konuya ilişkin yürütülen soruşturmadan öğrenilen bilgilere göre söz konusu 11 yaşındaki İsrailli kız çocuğunun pasaportu evinde bulunuyor. Bu da İsrailli kız çocuğunun bilgililerinin yer aldığı sahte bir pasaport hazırlandığı anlamına geliyor.

40’lı yaşlardaki diğer İsrail vatandaşının ise pasaportunun kaybolduğunu bir süre önce yetkililere bildirdiği ortaya çıktı.

İsrail'in Kito Büyükelçiliği’ne yakın kaynaklar, soruşturma neticesinde iki İranlının kanun kaçağı veya İran istihbarat servisinde görevli olup olmadıklarının henüz netleşmediğini bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Ekvador güvenlik makamlarına dikkatli davranmalarından ötürü teşekkür etti. İsrail güvenlik yetkilileri ise olayı çok ciddi bir durum olarak değerlendirdi.

İsrail pasaportu, dünyanın en değerli pasaportları sıralamasında 19. sırada yer alırken, bunu taşıyan kişi, vizesiz girebileceği 161 ülkenin yanı sıra dünyadaki toplam 218 ülkeden 189'una da girebiliyor.

Bu nedenle, İsrail pasaportunda taklit edilmesini zorlaştıran birçok sembol bulunuyor. Ancak İranlı gençlerin pasaportu taklit etmedeki başarısı İsrailli yetkilileri de şaşırttı.

Bu haberin ortaya çıkmasının ardından, Tel Aviv göçmenlik yetkilileri, İsrail vatandaşlarını pasaportlarının kaybolmaması konusunda daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya