Tunus'ta yeni hükümet yavaş yavaş şekilleniyor

Tunus'ta yeni hükümet yavaş yavaş şekilleniyor

Pazartesi, 10 Şubat, 2020 - 11:30
Tunus/El-Mançi el-Saydani

Tunus’da hükümeti kurmakla görevlendirilen İlyas el-Fahfah başkanlığında yeni kurulacak hükümete katılmak isteyen siyasi partiler, 28 bakanlık kontenjanı için aday isimlerini sunmaya başladı.

Parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran Nahda Hareketi, Abir Musi liderliğindeki Özgür Anayasa Partisi gibi kendilerini dışlamak isteyenler dışında tüm partileri barındıran ‘geniş ulusal hükümet’ istediğini açıkladı.

Nahda’nın  üstlenmek istediği en önemli bakanlıklar arasında,  Sağlık Bakanlığı, Sosyal İşler Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ile İletişim Teknolojileri ve Dijital Ekonomi Bakanlığı bulunuyor.

Yusuf Şahid başkanlığındaki Yaşasın Tunus Partisi ise partinin Genel Koordinatörü Selim el-Azabi’nin Kalkınma Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı, Sonia Bin Şeyh’in ise Gençlik ve Spor Bakanı ya da Sağlık Bakanı olmasını teklif etti.

Demokratik Akım Partisi, henüz belirlemediği bakanlıklar için Muhammed Abu, Gazi eş-Şevaşi ve Muhammed el-Hamidi’nin ismini önerdi.  

Fahfah ise partiye, Muhammed Abu’nun İdari Reformlar Bakanlığı, el-Hamidi’nin Eğitim Bakanlığı, eş-Şevaşi’nin de Devlet Mülkiyeti ve Emlak İşleri Bakanlığı görevinde bulunması teklifini sundu.

Fahfah’ın, belirlenen anayasal sürenin 20 Şubat’ta bitmesinden önce hükümetin kurulduğunu ilan etmesi bekleniyor.

İlyas Fahfah, yeni hükümete ilişkin istişare toplantıları hakkında yaptığı açıklamada, İçişleri ve Adalet Bakanı'nın atanmasında kararı kendisinin vereceğini söyledi.

Başbakan Fahfah, istişareler boyunca herhangi bir partinin önemli bakanlıklara müdahale etmesini reddederek, Dışişleri ve Savunma Bakanı'nın anayasada belirtildiği gibi Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasındaki istişareler sonucu atanacağına vurgu yaptı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Halk Hareketi Başkanı Zuheyr el-Mağzavi ise Ticaret, Tarım,  Mesleki Eğitim ve İstihdam ile Spor bakanlıkları için 6 isim önerdiklerini dile getirdi.

Mağzavi, önemli bakanlıkları atama kararının yalnızca Başbakan’a ait olmadığını, diğer taraflara da danışılması gerektiğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya