İran, 'büyük bir siber saldırıyı püskürttüklerini' duyurdu

İran, 'büyük bir siber saldırıyı püskürttüklerini' duyurdu

Pazartesi, 10 Şubat, 2020 - 11:00
Londra/Şarku’l Avsat

İran dün, ülkenin iletişim altyapısını hedef alan ‘büyük bir siber saldırıya’ başarılı bir şekilde yanıt verdiklerini duyurdu.

DPA’nın haberine göre, İran Enformasyon ve İletişim Teknolojileri Bakan Yardımcısı Hamid Fetahi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kiralık hackerlar, altyapımıza yönelik, İran’ın tarihi boyunca maruz kalmadığı en kapsamlı siber saldırıyı gerçekleştirdi” diyerek, milyonlarca saldırı olduğunu ve ülkenin internet ağına zarar verilmek istendiğini aktardı.

Mehr haber ajansı, Altyapı İletişim Şirketi’nden alıntıladığı haberinde, saldırının kaynağının Doğu Asya ve Kuzey Amerika’dan olduğunu, ‘internet bağlantılarının engellenmeye ve ağ ekipmanları üzerinde normalden daha fazla baskı oluşturulmaya çalışıldığını’ bildirdi.

Haberde, siber saldırının internet hizmetini geçici olarak durdurduğu ancak ağın hasar görmediği kaydedildi.

Ajans, DEZHAFA’nın harekete geçmesiyle internet hızının ve güvenliğinin normale döndüğünü aktardı. DEZHFA, İran’ın altyapısına yönelik bir siber saldırıyı püskürtmek için oluşturulan Elektronik Güvenlik Kalkanı (Dijital Kale) Sistemi.

İran İletişim Bakanlığı Altyapı Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi olan Sâcib Bonabi, önceki gün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu şirketin ülkedeki tüm iletişim altyapısının korunmasında önemli bir yetkiye sahip olduğunu belirtti.

Bonabi açıklamasında, dijital sunucuların devre dışı bırakılması için saatte bir saldırı yaşandığını aktardı.

Öte yandan, internete erişim özgürlüğünü takip eden sivil toplum kuruluşu “NetBlocks”, İran’da internet bağlantısında problemler yaşandığını doğruladı. Kuruluşun yaptığı açıklamada, “Herhangi bir teknik hata olmamasına rağmen, sistemdeki çakışmadan kaynaklanan sorunlar” olduğu belirtildi.

Tahran yönetimi, Aralık ayında kamu hizmetlerinin internet alt yapısını hedef alan “iyi organize edilmiş” bir siber saldırıyı önlediklerini duyurmuştu.

O dönem İran İletişim Bakanı olan Muhammed Cevad Azeri Cehromi, “yoğun saldırının bir devletin desteğiyle yapıldığını” söylemişti. Yine Eylül ayı sonunda İranlı yetkililer, petrol sektörüne yönelik elektronik saldırı tehdidinin varlığı sebebiyle “yüksek alarma” geçmişti.

İranlı yetkililer, geçtiğimiz Kasım ayında başlayan protesto gösterileri sırasında bir hafta internet erişimini kesmişti. İnternet kesintileri ülke içerisinde birkaç hafta aralıklarla devam etmişti.

Öte yandan, geçtiğimiz ay İran Devrim Muhafızları’nın, Ukrayna Havayollarına ait bir yolcu uçağını yanlışlıkla düşürdüğü itirafının ardından Tahran ve farklı illerdeki internet hızında azalma yaşanmıştı.

Son günlerde aktivistler, İran’daki seçimleri boykot etme ve gösteri çağrılarını yinelerken, internet kesintisinin yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya