Tunus Kartaca Sarayı karıştı: Said üç danışmanını görevden aldı

Tunus Kartaca Sarayı karıştı: Said üç danışmanını görevden aldı

Pazar, 9 Şubat, 2020 - 15:15
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ofisini yeniden yapılandırmaya başladı (Tunus Cumhurbaşkanlığı web sitesi)
İstanbul/Şarku’l Avsat

Necmeddin el-Akkari

Tunus Kartaca Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ilk 100 gününün ardından ofisini yeniden yapılandırılmaya giden Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, bazı danışmanlarını görevden aldı.

Tunus siyasi koridorlarında soru işaretlerine yol açan geçen hafta yaşanan işten çıkarmalar ve istifaların arka planı ve zamanlaması hakkında çok sayıda yorum yapıldı.
Basın mensubu Sonya el-Barinsi, Cumhurbaşkanlığı Divanı’nda olup bitenlerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Atamalar genelde kayırmacılık üzerine kuruluydu. Atananların çoğu, gizli ya da aleni şekilde, cumhurbaşkanı yakınlarından ya da onun kampanyasına liderlik edenlerdendi. Bu nedenle, üyeleri arasında herhangi bir uyum olmayan bu ekibin toplanmasından kaçınmak doğaldı. Başkanın istifa eden danışmanı, uzaklaştırılan Abdurrauf Bittabib ya da Medya Danışmanı Reşide en-Neyfer arasındaki medya ve kamuoyunda ayan beyan hâle gelen karşılıklı suçlamalar ise bunun kanıtıdır”
İhtiyacın kalmaması

Bir hafta içinde, Cumhurbaşkanı Kays Said ile siyasi danışmanı Abdurrauf Bittabib, protokol ve diplomatik danışmanı Tarık el-Hanaşi ve cumhurbaşkanlığı ofisi müdürü Tarık Bittayb arasındaki ilişki sona erdi.

Said'in en yakın danışmanı olan Bittabib’in işten çıkma nedeni henüz net değil. Bu ayrılık hakkında konuşmayı reddeden Bittabib ise aralarındaki dostluğun bu açıklamayı yapmasına engel olduğunu ifade etti.
Saraydaki çatışma

Neyfer onu kötülemeyi bırakmazsa sessizliğini bozup istifa nedenlerini ortaya çıkaracağını belirtti.

Bittayb ise, Neyfer’in Erdoğan’ın Tunus ziyareti hakkında yaptığı gibi yanlış haberler yayarak ülkenin itibarına leke sürdüğünü ifade etti.

Gazeteci İbrahim el-Vuslati, Said ile bir araya gelen ve onu da ülkesine davet eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı’nın, ayrıca Suudi Arabistan Kralı’ndan selam gönderen Dışişleri Bakanı’nın Tunus ziyareti ile bu isimlerin görevden ayrılma süreci arasında bağ olduğunu ifade etti.  

Vuslati, “Bittabib’in, Said’in seçilmesinin ardından, özellikle bu iki ülkeye karşı öfkeli yazıları vardı” dedi.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre bazıları ise Said’in devrimde yaralanan aktivistlerinden biri olan ve daha sonradan ölen Tarık ed-Deziri’nin sağlık durumunu kendisine geç haber verdiği için Bittabib’i işten çıkardığını söylüyor.

Said’in taziyelerini sunmak için Deziri’nin evine gittiği gün Bittabib’i görevden alma kararı verdiği, ardından Bittabib’in istifasını sunarak affedilmesi şeklinde çözüm bulunduğu öngörülüyor.

Tarık Bittayb’in ayrılması kararı ise göreve ilk atandığında resmi gazetede yazdığı gibi, bunun geçici bir görev olduğu, Ocak ayının bitiminde sona ereceği, ardından ise Tahran’daki Tunus Büyükelçiliği görevine döneceği bilindiği için beklenen bir gelişmeydi.  

Saraydaki güçlü isimlerden biri olarak bilinen Tarık Bittayb, cumhurbaşkanlığı divanının faaliyetlerini koordine etmek için İran'dan gelmişti.
Suçlamalar

Said cumhurbaşkanı seçildiğinde, muhalifleri, İran’ın sosyal medyada Said'in seçim kampanyasını canlandıran ve yöneten Tunuslu gençlik platformlarını finanse ettiği suçlamalarını yöneltmişti.

Üç ay önce protokol ve diplomatik danışmanı olarak atanan Tarık el-Hanaşi’nin istifası ise, özellikle başarılı bir diplomat olarak görülmesi açısından çok çeşitli şekillerde yorumlandı.
Sıradaki ise medya danışmanı

Bazı gözlemciler, istifa veya işten çıkarma dalgasının devam edeceğini, sıranın medya ile ilişkileri kötüleşen ve iletişim hataları yapan Medya Danışmanı Reşide en-Neyfer’e gelmesini bekliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya