Tunus, BM temsilcisini görevden aldı

Tunus, BM temsilcisini görevden aldı

Cumartesi, 8 Şubat, 2020 - 14:45
El-Munsif el-Bati
New York- Ali Berda – Tunus /Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) tek Arap üyesi olan Tunus, Konsey’deki temsilcisi El-Munsif el-Bati'yi görevden aldı. Bu adım, Tunus ve Endonezya’nın ABD’nin Filistinliler ve İsrailliler arasındaki barış planının ‘uluslararası hukuku ihlal ettiği’ gerekçesiyle sunduğu taslak kararın ardından geldi.  Bati’nin görevden alınması, ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı ve damadı olan Jared Kushner'a ait olan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinliler ve İsrail kuvvetleri arasında Yüzyılın Anlaşması’nın duyurulmasıyla şiddetin arttığını söylediği bir zamanda geldi.

Tunus Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Facebook hesabından yapılan yazılı açıklamada Bati'nin görevine son verilmesine ilişkin kararın düşük performans ile bakanlıkla koordinasyon ve etkileşim eksikliğiyle ilgili profesyonel nedenlerden kaynaklandığı belirtildi. AFP’nin haberine göre açıklamada Tunus'un BMGK'nın daimi üyesi olmaması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'yla koordinasyon ve etkileşimin çok önemli bir gereklilik olduğu vurgulandı. Ocak 2020'den bu yana BMGK'da Arap ülkelerinin tek temsilcisi olan Tunus, Yüzyılın Anlaşması planını kınayan bir karar tasarısı üzerinde çalışıyor.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Filistin devletine olan desteği ile biliniyor.

AFP’nin BM’deki diplomatik kaynaklardan edindiği habere göre kısa bir süre önce açıklanan ABD barış planını kınayan Filistin taslak kararı konusunda tutumu sebebiyle Bati’nin görevine son verildiği kaydedildi. Kaynaklardan biri, Bati’nin Tunus makamlarının Ortadoğu dosyasına istediklerinden daha da ileri gittiğini belirtti. Bati, geçen perşembe günü Kushner'in BMGK üyesi ülkelerin temsilcileri ile yaptığı görüşmeye de katılmamıştı.
Mahmud Abbas plana karşı çıkıyor

Mahmud Abbas’ın önümüzdeki pazartesi günü New York’a giderek BM Güvenlik Konseyi’nde Trump yönetiminin barış planına karşı çıkması bekleniyor. ABD'nin sunduğu barış planı kapsamında Kudüs'ün İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceği ifade edilmiş ve Trump planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu söylemişti. Filistin Devlet Başkanı ise Trump'ın sözde barış planını reddederek Kudüs'ün ''satılık'' olmadığını vurgulayarak "Kudüs olmadan bir Filistin Devleti kabul edilemez" demişti.

Mahmud Abbas’in New York ziyaretinin ertesi günü İsrail’in eski Başbakanı Ehud Olmert’in basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Tunus ve Endonezya, İsrail’i uluslararası meşruiyet kararlarını uygulamaya zorlamak için resmi olmayan bir taslak tasarı hazırladı. ABD ise Kushner’in Yüzyılın Anlaşması planının detayları için BMGK üyeleriyle konuşmayı istediğini duyurdu.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, BMGK üyelerine genel merkez binasında gayri resmi bir öğle yemeği verdi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre oturuma yapıcı bir atmosfer hakimdi.

Konuyla ilgili konuşan diplomatlar ‘toplantının çok önemli’ olduğunu aktardı. BM Güvenlik Konseyi üyesi 15 ülkenin temsilcisinin katıldığı toplantı bir buçuk saat sürerken buna ek olarak İngiltere, Fransa, Rusya gibi ülkelerin temsilleri de Kelly Craft ile 10’ar dakika görüştü.

Barış planının mimarı olan Kushner, öğle yemeğinin ardından düzenlenen toplantıda “bir devlet kurmaya hazır olan liderlerin şiddete devam etmeye teşvik etmemesi gerektiğini” söyleyerek Mahmud Abbas’ın planı ilk duyduğunda ne kadar iyi olduğu konusunda şaşırdığını ancak plan kamuoyuna açıklanmadan önce tam tersi bir tavır sergilediğini iddia etti.

Jared Kushner’in mimari olduğu Ortadoğu barış planı (Yüzyılın Anlaşması) 28 Ocak tarihinde ABD Başkan Donald Trump tarafından duyuruldu. Anlaşma kapsamında Batı Şeria’nın büyük bir kısmının yanı sıra sınır bölgesi, yerleşim yerleri ve Kudüs de İsrail’e veriliyor. Filistinliler ise başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devletin yanı sıra Haziran 1967 sınırları konusundaki plana uymayı talep ediyor. Ancak Kushner’ın planına göre tüm İsrailli yerleşimcilerin bulundukları bölgede kalmasının yanı sıra stratejik Ürdün Vadisi’nin egemenliği de İsrail’de kalacak.

Kushner, öngörülen bir haritanın hazırlanması için yakın zamanda İsrail - ABD komitesinin kurulacağını duyurdu. Trump’ın danışmanı, teknik ekibinin haritayı hazırlama aşamasının zaman alacağını belirterek planın daha da netleştirilebilmesi için Avrupa ve Ortadoğu hükümetlerine danışmayı planladıklarını bildirdi. 


Editörün Seçimi

Multimedya