Tebbun, güçler ayrılığı ve seçim reformunu garanti eden bir anayasa sözü verdi

Tebbun, güçler ayrılığı ve seçim reformunu garanti eden bir anayasa sözü verdi

Cumartesi, 8 Şubat, 2020 - 10:45
Başkentte rejim değişikliğini talep eden gösteriler düzenleniyor (AFP)
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, dün, başkentte düzenlenen bir toplantı esnasında avukatlara gönderdiği mektupta, “Hazırlanan anayasanın değiştirilme amacı, yeni cumhuriyetin temellerini daimi temellere oturtmaktır; bu da ülkeyi yolsuzluktan ve otoriter sapmalardan kesinlikle koruyacak, güçler ayrımına dayanan demokrasinin kurulmasını sağlayacak, vatandaşların hak ve özgürlüklerini himaye altına alacaktır. Böylece, iktidar barışçıl bir şekilde aktarılacak ve yöneten ile yönetilen arasındaki güveni güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

Tebbun, Cumhurbaşkanı Sözcüsü Muhammed Es-Said’in okuduğu mesajında ayrıca,

“Önümüzdeki değişiklik, vatandaşın kendisine fikrinin sorulacağını gerçekten hissettiği ve siyasi karar alma sürecinin bir ortağı olacağı demokratik bir uygulama ışığında, güçler ayrılığı ve dengeleri meselesi, yargının bağımsızlığını güçlendirmek amacıyla adalet sektöründe kapsamlı bir reform yapmak gibi birçok odağı içeriyor. Anayasa değişikliği, aynı zamanda yolsuzluğun kalıcı ve sürekli olarak önlenmesi ve bunlarla mücadele mekanizmalarının güçlendirilmesi üzerine çalışacaktır” dedi.

Diğer yandan, Cezayir halk hareketi ise dün başkent sokaklarında etkisini sürdürmeye ve yeni rejimi reddeden sloganlar atmaya devam etti. Bunlardan en dikkat çeken sloganlar ise “Çetenin yarısı hapisteyken yarısı ise Tebbun’un yanında. Basın, hareketi kaybederken yargı ise telefonda ihanet ediyor” oldu. Bu, 51. haftasına giren halk hareketinin Tebbun’un da eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın grubuna ait olduğu anlamına geliyor. Diğer yandan yerel kaynaklar, halk hareketinin üst düzey yetkililerin, baskı nedeniyle medyaya çıkmadığını ve göstericilerin “telefonla gelen emirlerle” hapsedildiğini ifade ediyor.

Dün harekete rekor sayıda göstericinin katılması, yeni tavizler elde etme konusunda Cezayirlilerin yüzlerini güldürüyor. Bu kapsamda vatandaşlar, düzinelerce tutuklunun serbest bırakılmasını istiyor.

Bu tutukluların arasında, göstericiler tarafından fotoğrafları taşınan aktivist Samir Belarbi, yarın yargılanacak olan gazeteci yazar Fadil Bumale, Abdulvahab Fersavi, aktivist Kerim Tabu gibi siyasi isimler de bulunuyor. 

‘Ordunun moralini zayıflatma’ suçundan 5 aydır ihtiyati hapis cezasına çarptırılan halk hareketinin önde gelen aktivisti Samir Belarbi’nin hakkında 3 Şubat’ta beraat kararı alınmıştı. Protestocuların ellerinde aynı zamanda Cezayir’de bir Arap kanalının muhabiri olan ve dört ay önce hapsedilen Sufyan Marakşi’nin de fotoğrafı vardı.  

Dün aktivist İslam Tabbuş’un tutuklanması üzerine, aktivistlerin önde gelen avukatlarından Abdulgani Badi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İslam’ın birkaç gün önce kendisini arayıp güvenlik ekipleri tarafından taciz edildiğini söylediğini, ardından ise onun tutuklandığı haberini aldığını belirtti.
Eylem planı

Ciddi bir siyasi ve ekonomik krizle karşı karşıya kalan yeni Cezayir hükümeti dün akşam, özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilenen ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan “eylem planının” ana hatlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun başkanlığındaki olağanüstü bir hükümet toplantısı sonrasında yapılan açıklamadan anlaşıldığı üzere, hükümetin planı “gıda güvenliği, enerji transferi ve dijital ekonomiye dayanan ekonomik yenilik üçlüsüne” odaklanıyor. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, kalkınma politikalarının başarısı için acilen yeni kurallar oluşturma ve etkileşimli bir dinamik oluşturma gerekliliği vurgulandı. Özellikle dağlık bölgelerde ve güneyde, yeni endüstriyel alanlar açıp yatırım için ulusal bir harita geliştirmek üzerine çalışılacağına dikkat çekildi.

Siyasi düzeyde ise hükümetin eylem planı, başta “seçim sistemi reformu” olmak üzere çeşitli mekanizmalar içeriyor. Ancak bu reform, muhalifler tarafından eleştiriliyor. Diğer yandan, “hukukun üstünlüğünü güçlendirip gerçek demokrasiyi teşvik etmek” bağlamında “toplanma özgürlüğünü ve barışçıl protestoları güvence altına almak” için çalışma sözü verildi.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, yine eylem planı aracılığıyla, “basın ve medyayı özgürlük, profesyonellik, bağlılık, sorumluluk ve mesleki etik ışığında faaliyetlerini yürütmesi üzerine güçlendirmeye” çalışılacağı belirtildi. 


Editörün Seçimi

Multimedya