Ukrayna uçağı hakkında Kanada’da İran’a dava açıldı

Ukrayna uçağı hakkında Kanada’da İran’a dava açıldı

Cumartesi, 8 Şubat, 2020 - 08:30
Kanada Avukatları (Reuters)
Toronto/Şarku’l Avsat

İran aleyhinde dava açan Kanadalı iki avukat, en az bir buçuk milyar Kanada doları tazminat talebinde bulunarak Ukrayna yolcu uçağı kurbanları için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Kanadalı iki avukat tarafından açılan dava, İran'a, Dini Lider Ali Hamaney'e, Devrim Muhafızlarına ve diğer bazı yetkililere karşı açıldı. Zirâ İran, 8 Ocak'ta 57’si Kanadalı olmak üzere 176 kişiyi taşıyan Ukrayna uçağını “yanlışlıkla” düşürdüğünü kabul etmişti.

Ana davacının kim olduğu tam olarak bilinmese de başlangıçta bu kişinin, kurbanlardan biri olan Jack Doe’nun birinci dereceden akrabası olarak bilinen John Doe olduğu bildirilmişti. Ancak İranlı ailesinin rejim tarafından zarar görme olasılığı nedeniyle bu kişinin tam kimliğini korumanın gerekli olduğu vurgulanıyor.

Dava kapsamında, uçağın düşürülmesinin “kasıtlı bir terör eylemi” olduğu ifade edildi.

Avukatlardan biri olan Johan Arnold, babası Mark Arnold ile birlikte İran aleyhindeki bazı davalarda baş danışman olarak görev yapıyor. İran’ın Kanada’daki bazı varlıklarına davacıların lehine el konduğu 2017'deki temyiz başvurusu da bu davalar arasında.

2017’de alınan bu karar, İran'ın sorumlu olduğu bombalama, öldürme ve adam kaçırma olaylarının kurbanları tarafından ABD mahkemelerinde açılan bir dava kapsamı içerinde yer almıştı. Ancak davacılar, 1,7 milyar dolar değerindeki tazminat miktarını alamamıştı.

İran’ın Kanada’da varlıklarının kalıp kalmadığı belli değil. Davanın yıllar içinde şekilleneceğini, gelecekte herhangi bir kararın temyiz edilip uygulanabileceğini belirten Arnold, “Öncelikli hedef, ailelere söz hakkı vermek ve mahkemelerde onlar için tazminat talep etmek. O noktaya vardığımızda, bu varlıkların üzerine düşeceğiz” ifadelerini kullandı.

İran Dini Lideri Hamaney’in yanı sıra, uçağı düşürmekten sorumlu birim başkanı General Emir Ali Hacızade gibi, Devrim Muhafızları’nın üst komutanları da aleyhinde dava açılanlar arasında. 24 Ocak'ta Toronto'da açılan davanın, İranlı sanıklara tebliğ edilip edilmediği belli değil.


Editörün Seçimi

Multimedya