İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Macaire İran'a döndü

İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Macaire İran'a döndü

Cuma, 7 Şubat, 2020 - 15:15
Tahran yargısı Robert Macaire’i istenmeyen adam olarak niteledi (Reuters)
İstanbul/Şarku'l Avsat

İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Robert Macaire, Tahran’a geri döndü. Macaire, geçtiğimiz ay İran güvenlik güçleri tarafında kısa bir süreliğine gözaltına alınmasının ardından İran’dan ayrılmıştı. Bu durum geri dönmeyeceği konusunda spekülasyonlara neden olmuştu.

Macaire, resmi Instagram hesabından yayınladığı videoda Farsça konuşarak “Londra’dan Tahran’a döndüm. Daha önce planlanmış önemli bir ziyaretti” ifadelerini kullandı. Ziyareti sırasında İngiliz Dışişleri Bakanı ve diğer üst düzey yetkililerle görüştüğünü belirtti.

2018 yılında göreve gelen İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Robert Macaire, geçtiğimiz ay kısa bir süreliğine gözaltına alınmıştı. İranlı yetkililer, Ukrayna yolcu uçağının Devrim Muhafızları tarafından düşürülmesinin kabul etmesinin ardından öfkeli halk tarafından gerçekleştirilen yasadışı bir gösteriye katılmakla suçlanan Macaire’yi gözaltına almıştı. İran tarafından düşürülen uçaktaki 176 kişi yaşamını yitirmişti.

Macaire, o dönemde yaptığı açıklamada uçak kazasının kurbanları ile dayanışma içinde olduğunu bildirmişti. Londra, büyükelçinin gözaltına alınmasının diplomatik ihlal olduğunu belirterek tepki göstermişti.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia'dan aktardığına göre İran’daki resmi basın kuruluşları, İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak not verildiğini ayrıca yargı tarafından da ‘istenmeyen adam’ ilan edildiği bildirilmişti.

Öte yandan İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacızade, ülkesinin yakın zamanda ABD’nin Irak’taki el-Esed üssüne yaptığı füze saldırısı hakkında yeni bilgiler açıklayacağını bildirdi.

İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in 3 Ocak’ta ABD'nin hava saldırısı sonucunda öldürülmesinin ardından Tahran ve Washington arasındaki gerilim tırmandı.


Editörün Seçimi

Multimedya