Sudan kamuoyu İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini reddediyor

Sudan kamuoyu İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini reddediyor

Cuma, 7 Şubat, 2020 - 08:45
Hartum/Muhammed Emin Yasin

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında geçen Pazartesi günü Uganda’da yapılan toplantıya ilişkin Sudan’daki tepkiler devam ediyor.

İsrail toplantı sonrası, “İki ülke arasında tam bir normalleşmeye varılması için tarafların işbirliği başlatmayı” kabul ettiği açıklamasında bulunmuştu.

Sudan hükümeti sözcüsü, Kültür ve Enformasyon Bakanı Faysal Muhammed Salih ise dün yaptığı açıklamada, toplantının Burhan tarafından “kişisel düzeyde” gerçekleştiğini söyledi ve Egemenlik Konseyi Başkanı, “İsrail’e herhangi bir taahhütte bulunmadığı, ilişkileri normalleştirme sözü vermediği veya diplomatik ilişkiler kurmadığı konusunda bize güvence verdi” şeklinde ilave etti. Salih, “İsrail ile ilişkiler meselesinin, sınırlı bir yetkiye sahip geçiş hükümetinin yetki sınırlarının ötesine geçtiğini” ifade etti.
Sadık el-Mehdî: İsraille normalleşme yaptırımları kaldırtmayacak

Diğer yandan, Milli Ümmet Partisi Başkanı Sadık el-Mehdî yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmenin Sudan’a karşı uygulanan yaptırımların kaldırılmasına yardım etmeyeceğini, Arap ve İslam dünyasının çıkarlarına ve Filistin meselesine zarar vereceğini söyledi. Mehdî ayrıca, “Yüzyılın Anlaşması’nın Arap-İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin kapısını tamamen kapattığını, bunu imkansız bir hale getirdiğini” sözlerine ekledi.

Mehdî, ülkedeki geçici anayasal durumun bireysel girişimlere izin vermediği görüşünde.


Editörün Seçimi

Multimedya