Sudan ordusundan Burhan-Netanyahu görüşmesine destek

Sudan ordusundan Burhan-Netanyahu görüşmesine destek

Perşembe, 6 Şubat, 2020 - 07:15
Ömer Beşir, Binyamin Netanyahu ve Abdulfettah el-Burhan (AFP)
Hartum/Ahmed Yunus

Sudan ordusu dün yaptığı açıklamada Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ile Netanyahu arasında ulusal güvenliği sağlamak için gerçekleşen toplantıyı doğruladı.

Netanyahu ile görüşmesinin basına sızmasından iki gün sonra açıklama yapan Burhan, Sudan’ın uluslararası topluma entegrasyonu amacıyla ABD’nin düzenlediği üç ay süren hazırlık görüşmelerinin ardında Netanyahu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile gerçekleştiğini belirtti.

Burhan, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG) bu adıma karşı olmadığı ancak öncesinde kendileriyle istişare edilmediğini açıkladı. Burhan, toplantılardan iki gün önce Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk’a ise bilgi verildiğini ifade etti.

Burhan, Netahyahu ile İsrail’den Sudan’a “EL-AL” şirketi dışında uluslararası uçuşların yapılması konusunda anlaşma yaptıklarını duyurdu. Bundan önce Sudan ordusu geçiş sürecinin başarılı olması için iki liderin ulusal güvenlik konusunda görüşmelerini desteklediğini açıkladı.

Burhan, ülkesinin Filistin sorununa adil çözüm konusunda çelişmeyerek kendi menfaatini sağlamaya çalıştığını vurgulayarak “eğer sonuç vermezse İsrail ile olan anlaşmaları durduracağız” dedi.

Ülkenin ciddi ekonomik kriz içinde olduğunu vurgulayan Burhan, Sudan halkının çektiği acıları ortadan kaldırmak için cesur kararlara ihtiyaç olduğunu söyledi ve “bu anlaşmaların bize büyük fayda sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Ordu sözcüsü Komutan Amir Muhammed el-Hasan, Burhan’ın Netanyahu ile görüşmesinin Hamduk’un bilgisi dahilinde gerçekleştiğini ve bu görüşmenin amacının Sudan’ın terör listesinden çıkarmak olduğunu söyledi.

Hasan, toplantının Sudan’a büyük fayda sağlamasını beklediklerini söyleyerek Sudan halkının yakında Netanyahu ile yapılan anlaşmaların sonucunu hissedeceklerini belirtti.

Yaptığı basın açıklamasında Hasan, askerlerin hükümette kalmayı istemediklerini anayasa belgesinde belirtildiği gibi en önemli konunun yönetimin halka devredilmesi olduğunu vurguladı.

Öte yandan Burhan’ın Netanyahu ile görüşmesi ÖDBG tarafından eleştiriye uğradı. Önceki gün basına dağıtılan açıklamada, Burhan’ın, Netanyahu ile Uganda’da ülkenin güvenliğini korumak için görüştüğünü bildirdi. Burhan, Sudan-İsrail ikili ilişkilerin ilgili kurumlarla yapılacağını belirttikten sonra Sudan ve halkının uluslararası kararlar uyarınca bağımsız Filistin devletini destekleyen ilkeli tutumunu sürdürdüğünü de belirtti.

Başbakan Abdullah Hamduk da basın açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını dış ilişkilerin iyileştirilmesinin aynı zamanda Bakanlar Kurulunun da görevi olduğunu belirtti. Öte yandan “Sudanlı Profesyoneller Grubu” görüşmeyi, “anayasa ve geçiş sürecini ihlal eden tehlikeli bir durum” şeklinde nitelendirerek kınadı.

İktidar koalisyonu tarafından yayınlanan açıklamalara ve hükümet sözcüsünün ifadesine göre, Burhan hükümet organlarına danışmadı ve Netanyahu'nun ofisi tarafından açıklanan toplantı hakkında onları bilgilendirmedi.
Ancak Hamduk, Facebook sayfasında, Sudan'ın değişime giden yolunun 'zorluklar ve engellerle dolu' olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

"Yine de, kurumsal roller ve sorumluluklara bağlılığın gerçek bir demokratik devlet oluşturmak için gerekli olduğunun farkında olmalıyız.”

Hamduk sosyal medyada yaptığı açıklamada alınan kararlarda hesap verebilirlik, sorumluluk ve şeffaflığı sağlamaya çağırdı ve sorumlulukların belirlenirken anayasal belgenin esas alınmasının zorunluluğuna dikkat çekti. Ve bu belgeye göre, dış ilişkilerin Bakanlar Konseyi'nin işlevlerinin merkezinde yer aldığını da vurguladı.

Hamduk yine de açıklamasını geçiş dönemi Egemenlik Konseyi Başkanı Korgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi ve “önümüzdeki dönem karşılaşacağımız zorlukların üstünden gelmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya