Tunus'ta hükümet kurma çalışmaları hangi aşamada?

Tunus'ta hükümet kurma çalışmaları hangi aşamada?

Perşembe, 6 Şubat, 2020 - 11:45
Tunus’ta hükümeti kurmakla görevli İlyas el-Fahfah, yeni hükümeti kurmak için yapılacak istişareler hususunda basın açıklaması yapıyor (DPA)
Tunus/Munci es-Saidani

Tunus’ta hükümeti kurmakla görevli İlyas el-Fahfah, müzakerelerin başarılı olamadığı belirsizlik çerçevesinde iktidar koalisyonunu oluşturan 12 partiye bir mektup göndererek, bakanlık pozisyonunun hükümetteki dağılımı hususunda görüşlerini sunmalarını istedi. Gelişmeyle eş zamanlı olarak Tunus’ta, ‘Tunus’un Kalbi Partisi’nin de yeni hükümete dahil edilmesi ve Fahfah’ın bu partiyi, Abir Musa liderliğindeki Özgür Anayasa Partisi’nin yanı sıra muhalefet saflarına koyma ısrarı’ hususunda İslami eğilimli Nahda Hareketi ve hükümeti kurmakla görevli yetkili arasında bir anlaşmazlık yaşanıyor.

Fahfah’ın parlamentoda en fazla temsile sahip olan bu partilerle de bugün (6 Şubat) ‘bakanlık pozisyonlarının dağılımında ve tarafların hükümeti kurmaya katılımında belirleyici olacak’ bir toplantı düzenlemesi bekleniyor. Bu çerçevede başta Demokratik Akım Partisi olmak üzere bazı partiler de ‘hükümet programıyla ilgili süreç’ ve ‘yeni hükümetin yapısıyla ilgili özel sürecin’ birleştirilmesi gerektiği çağrısında bulunuyor. İlyas el-Fahfah ise bu iki sürecin arasında ayrım yapmaya ve her bir süreç için ayrı oturumlar düzenlemeye çalışıyor.

Öte yandan Fahfah, istişarelere katılan partilere, partizan ve bağımsız isimler arasındaki dengeye uyma ve yetkilerinin cumhurbaşkanına ait olduğu göz önüne alındığında savunma ve dışişleri bakanlıklarını istişarelerden uzak tutma çağrısı yaptı. Aynı şekilde adalet ve içişleri bakanlıklarının da bu pozisyonlara bağımsız iki ismi seçecek olan başbakanın yetkilerine bağlı olacağı belirtildi.

Nahda Hareketi’nin hamlesi

Nahda Hareketi Başkanı Raşid el-Gannuşi, bugün yaptığı açıklamada, partisinin, ‘kendisini dışlayanları görmezden gelmeyi’ kabul etmediğini vurguladı. Gannuşi, bir sonraki hükümete geniş bir siyasi alan kazandırmaya çalıştıklarını belirtirken, gözlemciler de durumu, Nahda Hareketi tarafından ‘müzakere koşullarını iyileştirmek için sarf edilen bir girişim’ olarak nitelendirdi.

Yerel medya organları da Nahda Hareketi’nin, Fahfah hükümetini oylama ve parlamentoda güven sağlama şartı olarak bir sonraki hükümeti temsil eden 28 bakanlıktan 12 pozisyonun kendilerine verilmesini istediğini açıkladı. Nahda’nın üstlenmek istediği en önemli bakanlıklar arasında sağlık, çalışma, sosyal işler ve teknoloji bakanlıkları da bulunuyor.

Gannuşi ve Fahfah arasında anlaşmazlık var mı?

Gannuşi, Fahfah hükümetinin, parlamento yasalarının yürürlüğe girmesi için gerekli oy oranı olan 145 oya ulaşabileceği hususunda şüphe duyuyor. Öte yandan Gannuşi ve Fahfah arasında herhangi bir kişisel anlaşmazlık yaşanmadığı belirtilirken, kaynaklar “Yönetimde ihraç hususunda bir görüş farklılığı mevcut. Çünkü Nahda Hareketi, son parlamento seçimlerinde ikinci sıraya yerleşen bir partiyi, muhalif olmakla yargılamıyor ve hükümetin, 109 oyu geçmesine ihtimal vermiyor” ifadelerini kullandı.

Hükümetin kurulması noktasında taraflar arasında devam eden anlaşmazlıklar ve Fahfah’ın bakanlık pozisyonları hususundaki müzakereler yolunda bu anlaşmazlıkları atlatabilmesi çerçevesinde, hükümeti kurmakla görevli yetkilinin önünde 3 senaryo bulunuyor.

Bu senaryoların ilki, Tunus’un Kalbi Partisi’nin istişarelerin dışında bırakılması şartından geri adım atılması ve oylamadan önce hükümet programı belgesinin imzalanmasının dayatılması meseleleriyle ilgili. İkinci senaryo ise tüm partileri hoşnut etmeyen bir hükümet yapısı ilan ettikten sonra, siyasi anlaşmazlıkları görmezden gelmeye ve parlamentoya yönelmeye bağlı. Bu durum, hükümetin az sayıda oy almasına ve kısa süre sonra çöküşünü müjdelemesine yol açabilir. Üçüncü senaryo ise Fahfah’ın istişarelere liderlik etmekte başarısız kalması, Cumhurbaşkanına yönelmemesi ve onu bilgilendirmemesiyle ilgili. Bu durum da Tunus Parlamentosu sahnesini yeniden şekillendirebilecek erken parlamento seçimlerine yol açabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya