Londra saldırganının ailesine, DEAŞ'a bağlılık sözü verdiği öğrenildi

Londra saldırganının ailesine, DEAŞ'a bağlılık sözü verdiği öğrenildi

Salı, 4 Şubat, 2020 - 13:45
New Scotland Yard polis memurları, Londra’nın güneyindeki Streatham’da gerçekleşen terör saldırısına dair delil arıyor (EPA)
Londra/Şarku’l Avsat

Pazar günü Londra’nın güneyinde gerçekleşen bıçaklı saldırının sorumlusu Sudesh Amman’ın bir hafta önce hapishaneden çıktığı ortaya çıktı. Streatham’da gerçekleştirdiği saldırı sırasında polis gözetiminde olan 20 yaşındaki Amman’ın terörle bağlantılı 13 farklı suçtan aldığı hapis cezasının yarısını çektiği belirtildi. Polis, üç kişinin hafif yaralandığı saldırının terörle bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Amman, 2018'de hapse girmeden önce, kız arkadaşının ailesini “kafir” olduğu için öldürmek istemiş ve ona “şehit olma arzusundan” bahsetmiş. Londra’nın kuzeybatısındaki Queensbury şehrinde bir saldırı planlamak, bomba yapmak gibi hususlar da Amman’ın hapsedilmesine neden olan suçlar arasında.

Amman’ın duruşması sırasında savcı Kelly Brocklehurst, “Sanık, sık sık ailesi, arkadaşları ve kız arkadaşıyla cihad ve kafirler hakkındaki kuvvetli ve radikal görüşlerini tartışıyordu. Onlara terörist saldırısı gerçekleştirme, hatta insanlara asit saldırıları yaparak toplumu temizleme arzusundan bahsetmiş ve DEAŞ’a bağlılık sözü verdiğini açıklamıştı” ifadelerini kullandı.

İngiliz yetkililer, Amman’ın 17 yaşındayken annesi ve küçük kız kardeşiyle yaşadığı sırada terörle bağlantılı suçlar işlemeye başladığını ifade etti.

Amman, kendisinin bu tür faaliyetlerinden Nisan 2018’de haberdar olan polis tarafından bir ay sonra Londra’nın kuzeyindeki bir sokakta tutuklanmıştı. Ardından ise üç yıl dört aylık hapis cezası alarak Old Bailey’de hapsedilmişti.

Saldırganın bilgisayar ve telefonunu incelemeye alan Scotland Yard polisi, patlayıcı yapma ve terörist saldırıları gerçekleştirmeye dair dokümanlara ulaştı. Amman’ın mesajlarında sıklıkla bıçak kullanmaya odaklandığı bilgisine de ulaşıldı.

Streatham’ın ana caddesinde bir dükkana girip içeridekilere, ardından ise dışarıdaki bir kadına bıçakla saldıran Amman, Londra polisi tarafından etkisiz hale getirildi.

Londra polisi, olay yerine gelen silahlı subayların “terörle mücadele proaktif operasyonunun” bir parçası olduğunu ve şüpheliyi yaya olarak takip ettiğini, bu yüzden olay yerine gelmelerinin kısa sürdüğünü açıkladı. Saldırganın, insanları kendini havaya uçuracağına inandırmak için bomba süsü verilmiş bir cihazı üstünde bulundurduğunu belirten polis, Londra Terörle Mücadele Komutanlığı’nın saldırıyla ilgili soruşturma başlattığını bildirdi.

Londra Ambulans Servisi ise birkaç kişinin olay yerinde tedavi edildiğini, bazılarının ise hastaneye götürüldüğünü açıkladı.

Streatham’da yaşayan 19 yaşındaki bir görgü tanığı, konuyla ilgili açıklamasında, “Karşıdan karşıya geçerken, bıçaklı bir adam gördüm. Sanırım peşinde de gizli bir polis vardı” dedi. Başka bir görgü tanığı ise sivil kıyafetli bir kişinin bir adamı izlediğini ve onu birkaç kez vurduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz Kasım ayında ise, aynı şekilde patlayıcı süsü verilmiş cihazları üzerine bağlayan ve bıçakla iki kişiyi öldürüp üç kişiyi yaralayan bir adam, polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya