Libya için kalıcı ateşkes görüşmelerinin ilki Cenevre'de yapıldı

Libya için kalıcı ateşkes görüşmelerinin ilki Cenevre'de yapıldı

Salı, 4 Şubat, 2020 - 11:30
UMH milisleri, 3 Şubat’ta LUO’ya karşı savaşlara katılmak üzere Misrata’dan ayrıldı (Reuters)
Kahire/ Halid Mahmud

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), 3 Şubat’ta 5+5 ortak askeri komitenin, ilk toplantısını Birleşmiş Millerler (BM) himayesinde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirildiğini açıkladı.

UNSMIL, yaptığı kısa bir yazılı açıklamada, Gassan Selame başkanlığındaki görüşmelerin, Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) temsil eden 5 üst düzey subay ve Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Ulusal Ordu’yu (LUO) temsil eden 5 kıdemli subayın katılımıyla düzenlendiğini belirtti. Açıklamada, katılımcıların isimlerine ve toplantı gündemine ilişki herhangi bir ayrıntıya yer verilmedi. Ancak daha sonra basında ayrıntılı bilgi verileceği aktarıldı.

Berlin Uluslararası Konferansı’nın en önemli sonucu olarak kabul edilen komite, LUO güçleri ve Serrac hükümeti kuvvetleri arasında üst üste üçüncü haftadır devam eden ateşkesi kalıcı hale getirmeyi amaçlıyor.

Dış güçler, geçen ay Berlin’de gerçekleştirilen zirve sırasında Trablus’taki kırılgan ateşkesi güçlendirme hususunda uzlaşı sağladı. Ancak çatışma tarafları, ateşkese bağlı kalmazken, bu tarafları destekleyen ülkeler de silah tedariki yapmayı sürdürdü.
Luzon’dan açlık grevi tehdidi

Söz konusu toplantıyla eş zamanlı olarak, Libya Yahudileri Birliği Başkanı Rafael Luzon, UNSMIL Başkanının Cenevre görüşmelerine katılım hususunda uzlaşı sağlamaması halinde, açlık grevi yapma tehdidinde bulundu. Luzon, 3 Şubat’ta Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Selame, onunla oturma taleplerimde 72 saat içerisinde uzlaşı sağlamazsa, genel açlık grevine gideceğim. Bugün Libyalı Yahudilerin onurları tehlikede. Libya Yahudileri Birliği Başkanı olarak, bu yaştaki ve hastalık halindeki bir adam için risklerini tamamen bildiğim açık uçlu bir greve gideceğim. Grevin amacı, protesto sesimi misyona ulaştırmaktır” ifadelerini kullandı.

Libya’da bir barış anlaşmasına ulaşmak için arabuluculuk yapmak isteyen ülkelerin dışişleri bakanları toplantısının Mart ayı ortalarında düzenlenmesi planlanıyor. Bu çerçevede Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya merkezli ZDF kanalına yaptığı açıklamada, “Berlin’de Libya hususunda düzenlenen toplantıda hazır bulunan tüm dışişleri bakanları, gelecek ay yeniden bir araya gelecek” ifadelerini kullandı. Libyalı tarafların ilerleyen günlerdeki toplantısının önemli olduğunu belirten Maas, ülkesinin, ‘BM’nin uyguladığı silah ambargosunu ihlal eden ülkelerin, ihlalin sonuçlarını idrak edene kadar’ bir karar almak için Güvenlik Konseyi (BMGK) ile birlikte çalışacağına dikkati çekti.
Serrac’tan arama iddialarına yalanlama

Öte yandan UMH Başkanı Fayiz es-Serrac, Fransa’ya yönelik son ziyareti sırasında aramaya tabi tutulduğu iddialarını yalanladı. UMH’ye bağlı Dışişleri Bakanlığı, geçen pazar günü yayınladığı bir bildiride, “Marsilya’daki Libya Başkonsolosluğu, ‘Serrac’ın Kongo’dan dönüşü sırasında Paris Havalimanı’nda aramaya tabi tutulduğu ve Libya’nın Paris Büyükelçiliği’nin Fransa Dışişleri Bakanlığı’na durumu protesto etmek için bir muhtıra verdiği’ yönünde bazı sosyal paylaşım sitelerinde dolaşan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık, 3 Şubat’ta Libya’nın Nijer Büyükelçisi Abdullah Beşir’in Serrac hükümetine desteğini bıraktığı beyanı sonrasında sessiz kalmayı tercih etti. Bakanlık, Beşir’in ‘gayri meşru hükümeti desteklemediği ve terörle mücadele savaşında LUO ve komutanı Mareşal Hafter’e tam destek verdiği’ belirtilen bir videoya ilişkin yorum yapmadı.

Öte yandan UMH milislerinin yürüttüğü Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) operasyonu odası, LUO güçlerini 3 Şubat sabahı Trablus’ta yoğun nüfuslu Ebu Selim mahallesini hedef almakla suçladığı gelişi güzel saldırıların görüntülerini yayınladı. Merkezi Askeri Bölge Komutanı Tümgeneral Muhammed el-Haddad’ın da Tunus’ta tedavi gören yaralı askerleri ziyaret ettiği belirtildi.

Video görüntülerinde LUO unsurlarının, başkentte Serrac hükümeti güçlerinin yanında savaşan Türkiye’ye bağlı Suriyeli paralı askerlerin evlerini kuşattığı ve bu evlere baskın yaptığı görülüyor. Yerel medya organlarında yayınlanan haberlere göre Trablus’ta UMH’ye bağlı Yedek Kuvvet Komutanı Nasir Ammar, LUO güçlerinin havalimanı yolu üzerindeki mevziileri hedef aldığını belirtti.

LUO’ya bağlı Büyük Sirte Operasyonları Odası Amiri Tuğgeneral Salim Deryag da Serrac kuvvetleri tarafından başlatılan hava saldırıları sonucunda yaralandığı veya öldüğü iddialarını yalanladı.


Editörün Seçimi

Multimedya