Fransa'da karakola saldırı planı engellendi

Fransa'da karakola saldırı planı engellendi

Salı, 4 Şubat, 2020 - 12:00
Paris’teki Fransız polis unsurları (Arşiv-Reuters)
Paris/Şarku’l Avsat

Fransa polisi, dün, ülkenin doğusunda bulunan bir karakola saldırı hazırlığında olan bıçaklı bir kişiyi vurarak yaraladı.

AFP’nin yerel savcılıktan edindiği bilgiye göre, Yerel Polis Operasyon Merkezi, bıçaklı bir kişinin Metz yakınlarındaki Dieuze’de bir polis merkezine girmeden önce “DEAŞ adına vahşice bir eylem” gerçekleştirileceğine dair istihbarat bilgisi aldığı aktarıldı.

Savcı Christian Mercuri düzenlenen basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, olaydan önce Polis Operasyon Merkezi’nin bir istihbarat bilgisi aldığını belirterek, asker olduğunu söyleyen bir kişinin, DEAŞ üyesi şahsın Dieuze’da katliam gerçekleştireceğini bildirdiğini söyledi.

Henüz saldırının sorumluluğunu üstlenen olmazken, savcılık kaynakları, terörle mücadele bürosunun olayla ilgili soruşturma yürüttüğünü belirtti.

Polis sözcüsü, şahsın vurulmadan önce bir polis memurunu yaraladığını ve ardından hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise saldırı planlayan kişiye müdahalede bulunan polisleri tebrik etti.

Yaşanan bu olay, Fransa’daki polis merkezlerinin güvenliği hakkında kafalarda soru işareti bırakıyor. Ülke son yıllarda radikal grupların büyük saldırılarının hedefi haline gelirken, polis merkezleri ise son aylarda terör eylemi gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikli hedefleri haline geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya