Erdoğan: 30 ila 35 civarında Suriyeli karşı tarafta etkisiz hale getirilmiş vaziyette

Erdoğan: 30 ila 35 civarında Suriyeli karşı tarafta etkisiz hale getirilmiş vaziyette

Pazartesi, 3 Şubat, 2020 - 07:15
Ankara/İHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’de Türk askerlerine yönelik saldırıya misliyle karşılık verildiğini belirterek, “46 rejim hedefine 122 fırtına obüsü, 100 havan mühimmatı ile atış yapıldı. 30-35 civarında karşı taraftan Suriyeli bu ekibin içerisinde etkisiz hale getirilmiş vaziyette” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantının başında İdlib’de Türk askerlerine yönelik saldırıyı değerlendiren Erdoğan, “Türkiye daha önceki saldırlar gibi bu saldırının cevabını da misliyle vermiş durumda, vermeye de devam ediyor. Çok farklı bir şekilde orada gerek fırtına obüslerimizle, gerek havadan F-16'larımızla belirlenen noktalara vuruşlar devam ediyor. Ülkemizin milletimiz, İdlipli kardeşlerimizin güvenliğini temin için yürüttüğümüz operasyonlarımızı sürdürmekte kararlıyız. Bu tür alçak saldırılarla Türkiye’nin kararlılığını sınayanlar, büyük hata yaptıklarını anlayacaklardır. Şehitlerimize Rabbimden rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
Türkiye-Ukrayna ilişkileri

Ukrayna Türkiye arasında işleyen stratejik konsey mekanizması çerçevesinde bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, “Heyetimde ilgili bakanlarımızın yanı sıra milletvekillerimiz bulunuyor. Savunma bakanımıza ‘bu gelişmeler sebebiyle Ankara’da kalın süreci burada yönetin’ dedik. Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceğiz. İkili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele alacağız. Muhtelif alanlarda yeni anlaşmalara imza atarak ilişkilerimizin ahdi zeminini de güçlendireceğiz. Turizm rakamlarında her sene rekorlar kırıyoruz. 2019 yılında ülkemize gelen Ukraynalı turist sayısı 1.5 milyonu buldu. İkili ticaret hacmimiz 5 milyar dolar seviyesini yakalamış vaziyette. 2019 Ukrayna ihracatımızda yüzde 30 artış yaşandı. Ocak ayı rakamları hem Ukrayna hem diğer ülkelerle ihracatımızın yükseliş trendini sürdürdüğünü gösteriyor. Ülkemiz karşılaştığı onca badireye rağmen ihracatçılarımızın gayretiyle dış ticarette destan yazmaya devam ediyor. Sayın Zelenskiy ile ticaretimizi 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ülkeleremiz arasında serbest ticaret anlaşması imzalamak istiyoruz. Stratejik ortağımız olan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü her platformda savuna geldik. Bundan sonra da savunacağız Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımadık, tanımayacağız. Ülkenin doğusundaki duruma barışçıl yöntemlerle çözümüne yönelik gayretleri destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin önemli bir boyutunun da Kırım Tatarları’nın oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, “Kırım Türklerinin durumunu ve sıkıntılarını yakından takip ediyoruz. Kırım liderliği ve Ukrayna makamları ile bu konuları sık sık ele alıyoruz. Kırım’daki kardeşlerimizin durumu Kiyev’de yapacağımız görüşmelerin gündeminde üst sıralarda yer alıyor. Ziyaretimizin hayırlı sonuçlar doğurmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.
Suriye'deki gelişmeler

Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdlib’de yeni bir operasyon olacak mı” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Şu anda zaten harekat devam ediyor. Tespit edilen 40’a yakın nokta şu anda sürekli operasyonun hedefleri arasında. İlk belirlemelere göre de 30-35 civarında karşı taraftan Suriyeli bu ekibin içerisinde etkisiz hale getirilmiş vaziyette. Noktayı koymak yok aynı şekilde operasyon devam ediyor. Özellikle Rus yetkili makamlarına da ‘burada muhatabımız siz değilsiniz tamamiyle rejimdir. Bizim önümüzü kesme gibi bir durum söz konusu olmasın’ dedik. Çünkü burada biz bir taraftan şehit verirken, bunlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Bunun hesabını sormaya devam edeceğiz. Şu anda biz F16’larımız fırtına obüslerimiz, toplarımız hepsi arazideler. Milli İstihbarat Teşkilatımızın belirlediği noktaları tamamen atış altında tutuyoruz”

Erdoğan İdlib’te yaşanan saldırı ile ilgili Rusya ile bir görüşme olup olmadığının sorulması üzerine, “Bu konu ile ilgili olarak tabii Dışişleri Bakanımız olsun, Milli İstihbara Teşkilatı başkanımız olsun, Savunma Bakanımız olsun muhatapları ile onlar da görüşme kanallarını aralıyorlar. Dışişleri bakanımız zaten dün bir görüşme yapmıştı. Bu arada çok daha önemlisi bu süreçte eğer istediğimiz neticeyi alamazsak ben de muhatabımla görüşmek suretiyle burada artık işin ciddiyetini kendilerine ifade edeceğiz. Ancak arazide gerek Rus, gerekse bizim generallerimiz var. Bu generallerimiz sık sık görüşüyorlar. Bu görüşmelere dayalı olarak da operasyonlarımızı sürdüreceğiz” açıklamalarında bulundu. 


Editörün Seçimi

Multimedya