LUO: Türkiye Trablus'taki milislere el altından silah sağlıyor

LUO: Türkiye Trablus'taki milislere el altından silah sağlıyor

Cuma, 31 Ocak, 2020 - 07:45
LUO Sözcüsü General Ahmed el-Mismari
Kahire/Halid Mahmud

Libyalı üst düzey askeri bir yetkili, Türkiye'nin Trablus'taki Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlere el altından silah ve askeri teçhizat sevkiyatı yaptığını iddia etti.

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’ndan (LUO) üst düzey bir yetkili isminin gizli kalması koşuluyla Şarku’l Avsat’a konuya ilişkin demeç verdi.

Söz konusu yetkili, Türk Donanması’na ait gemilerin NATO’yu temsilen yasa dışı göçle mücadele gerekçesiyle Libya kıyılarına özellikle de Trablus Limanı’na yanaştığını öne sürdü.
Libyalı askeri yetkili açıklamasını şu ifadeleri kullandı:

“Türkler ayrıca yasadışı göçmenleri yakaladıklarını ve Serrac hükümetine bağlı sahil güvenlik görevlilerine teslim etmeleri gerektiğini iddia etti. Türkler, yasadışı göçle mücadele bahanesiyle yürüttükleri operasyonlarında NATO’nun ismini kullandı. Libya kıyılarını koruma bahanesiyle NATO’nun telsiz sistemini de kullandı. Uluslararası meşruiyet altındalar ancak amaçları farklı.”

Askeri yetkili ayrıca, “Burada iki Türk fırkateyninin vurulmama sebebinin NATO ile büyük bir krizden kaçınmak için olduğu söylenebilir” diyerek, LUO’ya bağlı Donanma Komutanı’nın Libya kıyılarına yaklaşan herhangi bir Türk askeri gemisini batırma sözüne atıfta bulundu.

Başkent Trablus'a hava ve deniz yoluyla gelen Suriye paralı askerlerin, UMH’ye bağlı güçlerin saflarında yer almak üzere konuşlandırıldığını dile getiren askeri yetkili, bu operasyonları planlayan ve yöneten kişilerin  Türk subaylar olduğunu da iddia etti.

Buna karşılık NATO Sözcüsü Daniel Drake, konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Türk Donanması’na ait TCG Gaziantep fırkateyninin Libya karasularına NATO kapsamında girdiğine ilişkin iddiayı reddetti.

Sözcü, “Türk fırkateyni o zaman Türk ulusal liderliği altındaydı” diyerek, bu konu hakkında daha detaylı bilginin Türkiye Savunma Bakanlığı tarafından uluslararası kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.

LUO Sözcüsü General Ahmed el-Mismari ise düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz Çarşamba sabahı Trablus kıyılarında Türkiye bayraklı iki fırkateynin görülmesinin ardından, Türkiye’nin UMH’ye bağlı ‘terörist milisleri’ ve paralı askerleri desteklemek için Trablus limanına silah indirdiğini öne sürdü.

Türkiye bayraklı fırkateynlerin görüldüğü esnada, menşei belirsiz bir kargo gemisi de limana yanaşmış, UMH’ye bağlı milisler için silah ve askeri teçhizat indirmişti.

El-Mismari, Berlin Zirvesi’nde kurulması kararlaştırılan 5+5 Askeri Komite’ye ilişkin gelişmeler hakkında gelen bir soruya, “Genel Komutanlık’tan bu komite hakkında bilgi verilmemesi nedeniyle üzgünüz. Bence konu hala medya kapsamının dışında” diyerek yanıt verdi.

Sözcü, LUO’nun kontrolü altındaki petrol sahaları ve limanların sürekli kapanmasına ilişkin bir soruya ise şöyle cevap verdi;

“Petrol limanlarını kapatma kararının sahibi olmadığımız ve bu soruları cevaplayamadığımız için özür dileriz ve bunlarla ilgili bir kararımız yok. Bu Libya halkı tarafından yönetilen bir hareket.”
UMH: Rus İHA’sı düşürdük

UMH tarafından başlatılan Burkan el-Gadab Operasyonu’nun Facebook sayfasında yapılan açıklamada, başkent Trablus'un güneyinde keşif amaçlı seyreden Rus yapımı Orlan tipi insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğü belirtildi.

Söz konusu İHA’nın fotoğrafları yayınlandı ancak konuya dair daha detaylı bilgi verilmedi.

İki hafta önce Berlin Zirvesi’nde ulaşılan kırılgan ateşkes hala sürse de Hafter liderliğindeki LUO ve UMH’ye bağlı güçler arasında karşılıklı ihlal suçlaması sürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya