Iraklı göstericiler koruma talebi için BM bayrağı astı

Iraklı göstericiler koruma talebi için BM bayrağı astı

Çarşamba, 29 Ocak, 2020 - 10:00
Bağdat’taki El-Hıllani Meydanı’nda göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışma meydana geldi (AFP)
Bağdat/Fadıl en-Neşmi

Irak’ın başkenti Bağdat’ta halk protestolarının merkezi olan Türk Lokantası binasına, Iraklı Şiilerin en üst dini mercii Ali es-Sistani’nin büyük bir posteri ve Birleşmiş Milletler (BM) bayrağı asıldı.

Aktivist Muhammed Mudil, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Protestoların düzenlendiği şehirlerdeki gösterici gruplar, kendilerine destek veren dini mercii (Sistani) ile yönetime baskı uygulamada rol alacak ve göstericilerin güvenliğini sağlayabileceğine inandıkları BM dışında artık ne içerdeki ne de dışardaki taraflara güveniyor” dedi.

Mudil, “Göstericiler talepleri gerçekleştirme yolunun kararlılıktan geçtiğini ve zaferin sabredenlerin ortağı olduğunun farkındalar. Fakat göstericiler BM bayrağı ve dini mercinin posterlerinin asmaya başladılar. Bu hem daha önce verdikleri desteğe teşekkür etme hem de göstericileri ve haklı taleplerine daha fazla destek vermeleri için bir teşvik anlamına geliyor” diye konuştu.

Ancak göstericilerin bu konuda ikiye bölündüğünü anlatan Mudil, göstericilerin bir kısmının güvenliğin teşviki için BM bayrağının meydana asılması fikrini savunduğunu, diğer bir kısım göstericilerin ise ne BM ne de başka bir bayrağın asılmasını, göstericilerin sadece kendi çabalarına dayanması gerektiği görüşünde olduklarını belirtti.

Irak’ta daha önce diğer kentlerde düzenlenen protestolarda göstericiler, güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımına karşı koruma talebinin bir ifadesi olarak meydanlarda BM bayrağı açmıştı.
Dicle TV’nin yayınları durduruldu

Diğer yandan Ürdün Medya Komisyonu, ‘Görsel-İşitsel Medya Kanunu hükümlerine uymadığı’ gerekçesiyle Ürdün merkezli Irak televizyon kanalı Dicle TV yayınlarının bir ay süreyle durdurulmasına ve yayın lisansının yenilenmemesine karar verdi.

Irak’ta Ekim ayından bu yana süren protestolarda sahadan yayın yapan Dicle TV’nin faaliyetlerine yönelik engelleme girişimleri daha önce de olmuştu. Nitekim silahlı milis gruplar Ekim ayında Dicle TV’nin Bağdat ofisine baskın düzenleyerek, maddi hasara neden olmuştu.

Irak Ulusal İletişim ve Medya Komisyonu da Kasım ayında “mesleki çalışma kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle Dicle TV Bağdat ofisini bir ay süreyle kapatma kararı vermişti. Aylardır yönetimin ve silahlı milis grupların baskısı altında yayın yapmaya çalışan Dicle TV’nin muhabirlerinden Ahmed Abdussamed ve kameraman arkadaşı Safa Gali 10 Ocak’ta Basra’da uğradıkları suikast sonucu hayatını kaybetti.

Irak Ulusal Gazeteciler Sendikası, Ürdün Medya Komisyonu’nun Dicle TV ile ilgili kararını kınadı. Gazetecilerin büyük bir bölümü, yabancı bir medya kuruluşunun Iraklı bir televizyon kanalının yayınını yasaklamasını şaşkınlıkla karşıladı. Dicle Tv’den bir kaynağın Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu karar, Irak’taki gösterileri büyük bir profesyonellikle yayınlayan kanalın sesini kesmek için kesinlikle Irak ve Ürdün arasında koordineli bir şekilde alındı” dedi.

Kaynak, Ürdün tarafının yayını durdurma kararının arkasında, Dicle TV’nin sahibi Sünni Iraklı Cemal el-Kerbuli’nin Sünni Bölge kurulması fikrine karşı çıkması ve bundan rahatsız olan Sünni siyasi çevrelerin kanalı kapatması için Ürdün tarafına kurduğu baskının olabileceğini belirtti.
Profesör Alvan öldürüldü

Irak Mustansıriyye Üniversitesi Profesörü Muhammed Hüseyin Alvan, dün sabah kimliği belirsiz kişiler tarafından uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Alvan, göstericilere destek veren isimler arasında yer alıyordu.

Irak Basın Özgürlükleri Gözlemevi’nin açıklamasına göre, kızını üniversiteye götürmek için evden çıkan Alvan, yüzü maskeli üç kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı. Alvan’ın olay yerinde can verdiği belirtildi.

Gözlemevi, açıklamasında, ilgili güvenlik birimlerinin katillerin yakalanması için şeffaf bir soruşturma başlatmasını talep etti.


Editörün Seçimi

Multimedya