Suudi Arabistan'dan Filistin mesajı: Adil ve kapsamlı bir çözümü destekliyoruz

Suudi Arabistan'dan Filistin mesajı: Adil ve kapsamlı bir çözümü destekliyoruz

Çarşamba, 29 Ocak, 2020 - 09:15
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan, Filistin meselesinde adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşılmasını amaçlayan tüm çabalara verdiği desteği yinelerken, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, Filistin ve İsrail arasında kapsamlı bir barış planına ilişkin çabalarını takdir ettiğini belirtti. Riyad, ABD'nin himayesinde doğrudan müzakerelerin başlatılması gerektiğini ifade etti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Telefon görüşmesinde Kral Selman, Suudi Arabistan'ın kurucusu Kral Abdulaziz Al Suud döneminden bugüne kadar Filistin davası ve Filistin halkının hakları hususunda Riyad'ın tutumunun değişmediğini ve Filistin halkını desteklemeye devam ettiğini belirtti. Öte yandan Kral Selman bin Abdulaziz, ülkesinin Filistin halkının umutlarının ve arzularının gerçekleşmesi noktasında onların yanında yer aldığını ifade etti. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ise Suudi Arabistan Kralı’na Filistin davasına olan ilgisi ve Suudi Arabistan'ın Filistin ve halkına yönelik tutarlı ve destekleyici tutumu nedeniyle teşekkür ettiği ifade edildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, ABD yönetiminin "Barış, Refah ve Daha Parlak Gelecek Vizyonu” başlıklı barış planı hakkında bilgi sahibi olunduğu ifade edildi. Açıklamada, Riyad’ın, Filistin meselesinde adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşmayı amaçlayan tüm çabalara verdiği desteğe vurgu yapıldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Suudi Arabistan'ın kurucusu Kral Abdulaziz Al Suud döneminden bugüne kadar Riyad'ın, uluslararası platformlarda Filistin davasına sahip çıktığı belirtildi. Adil ve kapsamlı barışın stratejik seçenek olduğunun teyit edildiği açıklamada, 2002 yılında İsrail-Filistin krizine çözüm için gerçekleştirilen Arap Barış Girişimi'ne Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği hatırlatıldı. Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, bu girişimin, çatışmanın askeri yollarla çözümünün taraflardan hiçbirine barış ve güvenlik getirmediği, adil ve kapsamlı bir barışın stratejik bir seçim olduğunu açıkça ortaya koyduğu belirtildi. Söz konusu açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Filistin ve İsrail tarafları arasında kapsamlı bir barış planına ilişkin çabaları takdir edildi ve ABD'nin himayesinde doğrudan müzakerelerin başlatılması gerektiği belirtildi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında söz konusu planın herhangi bir yönü ile ilgili bir anlaşmazlık çıkması halinde bu anlaşmazlığın müzakere yoluyla çözülebileceği ifade edildi. Bu adımın, Filistin halkının meşru haklarını elde etmesini sağlayacak bir anlaşmaya varılması ve barış sürecinde ilerleme kaydedilmesi için atılacağı kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya