ABD'nin Ortadoğu Barış Planı'nda öne çıkan başlıklar

ABD'nin Ortadoğu Barış Planı'nda öne çıkan başlıklar

Çarşamba, 29 Ocak, 2020 - 09:30
(AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, 'Yüzyılın Anlaşması' ismini verdiği Ortadoğu Barış Planı'nı açıkladı.
İşte Trump'ın Beyaz Saray'da dün açıkladığı Ortadoğu Barış Planı'nın öne çıkan başlıkları:
1- İki devletli çözüm

ABD’nin İsrail-Filistin sorununa çözüm olarak sunduğu ve Yüzyılın Anlaşması olarak da bilinen Ortadoğu Barış Planı’nda, Filistin’in başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurması ve önümüzdeki yıllarda topraklarını ikiye katlaması öngörülüyor. Plana göre Filistin tarafının da buna karşılık birtakım kriter ve prosedürlere bağlı kalması gerekiyor. Bu kapsamda terörün ortadan kaldırılması, terörist ailelerine yönelik yardımların durdurulması, özellikle ifade özgürlüğü başta olmak üzere insan hakları önlemlerinin uygulanması, yolsuzlukların ortadan kaldırılması ve siyasi reformların hayata geçirilmesi gibi maddelerin Filistin tarafından uygulanması bekleniyor.
2- Toprak takası

ABD’nin Ortadoğu Barış Planı’nda Gazze’nin güneyindeki toprak parçasının takas edilmesi ve Filistinlilere Mısır sınırında daha çok toprak verilmesi öneriliyor. Ancak İsrail bu toprakların güvenliğinden sorumlu olmaya devam edecek. Ayrıca İsrail’in Batı Şeria’nın doğusundaki Ürdün Vadisi’ndeki egemenliğini koruması ve Batı Şeria ile Gazze’yi birbirine bağlayacak anlaşmaların yapılması öngörülüyor.
3- Güvenliğin sağlanması

Plan büyük ölçüde, Hamas ve diğer örgütlerin İsrail yerleşim birimlerine yönelik saldırılara ve İsraillilerin Filistinlilere karşı intikam eylemlerine son verilmesine odaklanıyor. Bu çerçevede İsrail’e bölgedeki güvenliği sağlama noktasında çok geniş yetkiler tanınırken, Filistinlilerin gelişmekte olan bir Filistin devletini güvence altına alma ve yerel polis güçlerinin yeteneklerini kademeli olarak geliştirmeleri için eğitim programları öneriliyor.
4- Yerleşim birimleri

Plana göre iki taraf arasında kapsamlı bir anlaşma sağlanması için öngörülen 4 yıllık hazırlık dönemi içerisinde İsrail’in tüm yeni yerleşim birimleri inşa etmeyi durdurması gerekiyor. Buna karşılık Filistin tarafının ise ABD’nin, güvenliği sağlama misyonunu İsrail’e devretmesini ve Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinin meşruiyetini tanıması isteniyor.
5- Kudüs

Trump yönetiminin Kudüs’ün İsrail’in egemenliğinde bulunması yönündeki pozisyonunda herhangi bir değişiklik yok. Ancak Filistin devletinin kurulması durumunda Doğu Kudüs’ün bazı bölgelerinin devletin başkenti olarak tanınması öneriliyor. Plan bu noktada Filistin tarafından daha çok iş birliği talep ediyor. Diğer yandan Filistin’in ABD’nin planına bağlı kalması halinde Filistinlilere daha çok yatırım ve ekonomik fırsatların sağlanması ve ABD’nin Doğu Kudüs’te büyükelçilik açması teklif ediliyor.
TRUMP'IN ORTADOĞU'DA BARIŞ PLANI


Editörün Seçimi

Multimedya