Çin Devlet Başkanı: ‘Şeytani’ bir virüse karşı ciddi bir savaş veriyoruz

Çin Devlet Başkanı: ‘Şeytani’ bir virüse karşı ciddi bir savaş veriyoruz

Salı, 28 Ocak, 2020 - 14:45
Pekin/Şarku’l Avsat

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin ‘şeytani’ koronavirüs salgınına karşı ciddi bir savaş yürüttüğünü belirterek, hükümetin virüsü kontrol etme yönündeki çabalarında şeffaf olacağının sözünü verdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden yetkililerle bir araya gelen Şi Cinping, “Bu salgın bir şeytan ve biz şeytanın saklanmasına izin veremeyiz” dedi.

AFP’nin haberine göre Çin Devlet Başkanı, ”Çin hükümeti her zaman, salgına dair bilgilerin yerel halka ve yabancı ülkelere zamanında açıklanmasına yönelik açık, şeffaf ve sorumlu bir tutum benimsedi” ifadelerini kullandı.

Bazı uzmanlar ise, sağlık alanındaki verimsiz çalışmaları sebebiyle Çinli yetkililere öfke duyarak, sert sözlerle yüklendi.

Çin’de virüsün ilk olarak ortaya çıktığı yer olarak bilinen Wuhan ve Hubei’deki yetkililer dâhil Çinli üst düzey yetkililer, sosyal medyada alay konusu oldu. Genellikle yetkililer ile ilgili şikâyetlerin sansürlendiği ülkede yapılan bu yorumlar, Çinlilerin öfkesinin dışa vurumun nadir bir örneği olarak yorumlandı.

Çin’de yeni tip koronavirüsden kaynaklanan salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 106’ya yükselirken, ülke genelinde görülen toplam kesinleşmiş vaka sayısının 4 bin 515 olduğu aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya