İngiltere'den BMGK'ya Libya çağrısı

İngiltere'den BMGK'ya Libya çağrısı

Salı, 28 Ocak, 2020 - 15:30
BMGK oturumundan bir kare (AP)
New York/Şarku’l Avsat

İngiltere, Libya'da ‘kalıcı ateşkes’ çağrısında bulunan ve Birlemiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten ateşkes izleme önerilerini sunması talebinde bulunan karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sundu.

BMGK üyelerinin, yarın düzenlenecek Libya konulu oturumda bir araya gelmesi beklenirken, birçok diplomat, üyeler arasında Libya hakkındaki fikir ayrılıkları nedeniyle İngiltere’nin sunduğu karar tasarısının bu oturumda kabul edilme olasılığını uzak bir ihtimal olarak görüyor.

BMGK koridorlarında hâlâ müzakere edilen karar tasarısında,  19 Ocak'ta düzenlenen Berlin Zirvesi sonuç bildirgesi onaylanırken, tüm üye ülkelere 2011 yılından bu yana Libya'ya uygulanan silah ambargosuna tam olarak uyma çağrısında bulunuluyor.

Karar tasarısına göre BMGK, tüm üye ülkeleri çatışmaya müdahale etmeme ya da onu şiddetlendirici adımlar atmamaya çağırırken, çatışmanın taraflarının da kalıcı ateşkese bağlı kalmalarını talep ediyor.

Ayrıca karar tasarısında çatışan taraflar arasında ‘güven artırıcı önlemler’ oluşturulması gerektiği ifade ediliyor.

Berlin Zirvesi’nin sonunda, Libya çatışmasına çözüm bulmaya çalışan ülkeler, silah ambargosuna uyma ve ülkenin içişlerine müdahale etmeme sözü vermişti.


Editörün Seçimi

Multimedya