Irak katyuşa füzeleriyle hedef alınan ABD Büyükelçiliği saldırısını kınadı

Irak katyuşa füzeleriyle hedef alınan ABD Büyükelçiliği saldırısını kınadı

Pazartesi, 27 Ocak, 2020 - 16:15
Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan ABD Büyükelçilik binası (EPA)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak Dışişleri Bakanlığı, başkent Bağdat’ta bulunan ve katyuşa füzeleriyle hedef alınan ABD Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıyı kınadı.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, şiddet içeren bu olayın kınandığı ve desteklenmediği belirtilerek, Bağdat yönetiminin, Irak’ta faaliyet gösteren tüm diplomatik misyonların korunması konusunda özenle hareket ettiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, dünya ülkeleri arasındaki ikili diplomatik ilişkileri belirleyen Viyana Anlaşmasına da işaret edildi.

Bu tarz saldırıların Bağdat ve Washington arasındaki stratejik ilişkiyi etkilemeyeceği aktarılan açıklamada, güvenlik makamlarının olayın faillerini tespit etmek için incelemelere başladığı ve Irak’ın dış taraflar için savaş alanına dönüştürülmesine yol açabilecek ihlallerin tekrarlanmaması için saldırının ardındaki kişilerin yakalanıp adalete teslim edileceği kaydedildi.
ABD’den Irak yönetimine çağrı

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliğine yapılan füzeli saldırının ardından, Washington yönetimi, Irak’a çağrıda bulunarak, ABD misyonlarının korunmasını talep etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Irak hükümetini diplomatik binalarımızı koruma yükümlülüğünü yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi. Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana İran ve Tahran destekli milislerce ABD personeline 14 saldırı yapıldığını ifade eden sözcü, güvenliğin endişe verici düzeyde olduğunu, çünkü İran destekli silahlı grupların tehdit oluşturmaya devam ettiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya