Suudi Arabistan Enerji Bakanı: Koronavirüsün petrol piyasası üzerindeki etkilerini yakından takip ediyoruz

Suudi Arabistan Enerji Bakanı: Koronavirüsün petrol piyasası üzerindeki etkilerini yakından takip ediyoruz

Pazartesi, 27 Ocak, 2020 - 10:00
Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman (Arşiv)
Cenevre/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Riyad’ın koronavirüs (corona) salgınının Çin ve küresel ekonomi üzerindeki olası olumsuz etkileri sonucu küresel petrol piyasalarında yaşanacak gelişmeleri yakından takip ettiğini vurguladı.

Prens Abdulaziz bin Selman, "Çin hükümetinin ve uluslararası toplumun ‘koronavirüs’ün yayılmasını önleyeceğinden ve tamamen ortadan kaldıracağından eminim” dedi.

Suudi Bakan, "Petrol ve genel olarak emtia piyasaları da dahil olmak üzere küresel pazar üzerindeki etkinin büyük bir kısmı psikolojik faktörler ve piyasadaki bazı tüccarlar tarafından benimsenen kötümser bir bakış açısından kaynaklanıyor. Öte yandan bu virüsün küresel petrol talebi üzerindeki etkisi çok sınırlı. Bu kötümser hava, 2003 yılında SARS virüsünün yayıldığı sırada da meydana gelmiş ancak petrol talebinde önemli bir düşüş yaşanmamıştı” açıklamalarında bulundu.

Prens Abdulaziz bin Selman, Suudi Arabistan ve OPEC ülkelerinin petrol piyasasının istikrarını desteklemek için gerekli önlemleri aldığını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya