Erdoğan: Serrac'ı yalnız bırakmayacağız

Erdoğan: Serrac'ı yalnız bırakmayacağız

Cumartesi, 25 Ocak, 2020 - 14:00
Türkiye Cumhurbaşkanı, 24 Ocak’ta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İstanbul’da bir araya geldi (Reuters)
Ankara/Said Abdurrazık

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac’ı yalnız bırakmayacağını söyledi. Erdoğan, “Onu desteklemeye kararlıyız, bu Türkiye’nin kararı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Rus Wagner Ordusu’na bağlı paralı askerlerin yanı sıra bazı ülkelerin Hafter’e destek verdiğini belirterek, Hafter’in yanında yaklaşık 5 bin Sudanlı savaşçının olduğuna da dikkati çekti. Türkiye Cumhurbaşkanı, ülkesinin Serrac hükümetine desteğinin bir seçenek olmadığını, durumun Birleşmiş Milletler (BM) kararından kaynaklandığını vurguladı.

Erdoğan, 24 Ocak’ta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İstanbul’da ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı sırasında kimsenin Hafter’in yarın ne yapacağını bilmediğini söyleyen Erdoğan, Libya konulu Berlin Konferansı’nda ilan edilen maddelere dikkati çekerken, “55 maddeyi sözde kabul etmek başka bir şey, altına imza koymak başka bir şey. Hafter bu maddelerin altına imza koymamıştır” dedi.

Merkel ise, “Belki bir yanlış anlama söz konusu. Hafter de 55 maddeyi kabul ettiğini söylemedi, gerçekten sadece ateşkesi kabul etti” dedi. Almanya Başbakanı, Libya’daki kırılgan ateşkesi kalıcı bir ateşkese dönüştürmek için her türlü çabanın sarf edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Erdoğan ise Merkel’in sözlerini takiben, kimsenin, Hafter’in ateşkesi kabul ettiği sözlü beyanına güvenmemesi gerektiğini söylerken, “Hafter, Mitiga Havalimanı’nı bombaladı, bombalamaya devam ediyor. Bu yüzden ben, kimsenin Hafter’e kapı açmaması ve onunla görüşmemesi gerektiğini söylüyorum. Biz bu adamın, müzakere masasına oturacağına nasıl inanalım. Hem 'Ben ateşkesi kabul ettim' diyeceksin ve iki gün sonra da Mitiga Havalimanı’nı bombalayacaksın” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Merkel ile görüşmesi öncesinde de Merkel’in katılımıyla Türk-Alman Üniversitesi’nin yeni binalarının açılış töreni sırasında açıklamada bulunurken, Libya’da hızlı şekilde sükunet sağlanmadıkça kaosun, tüm Akdeniz havzasını vuracağını söyledi. Erdoğan, “Libya’da yakın zamanda bir sükunet sağlanmazsa kaos, tüm Akdeniz havzasını etkileyecek” dedi. Ayrıca, ülkesinin, güvenliği, geleceği ve istikrarı sağlamak için bu zor zamanlarda Libyalı kardeşlerinin yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.

Erdoğan, “Uluslararası toplumun Suriye’de düştüğü hataya Libya’da düşmemesini temenni ediyoruz” dedi. “DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleriyle lejyonerlerin bu ülkede tekrar palazlanmasını istemiyorsak, çözüm sürecini hızlandırmamız gerekiyor” diyen Erdoğan, “2400’den fazla kişinin ölümüne, 7500’den fazlasının yaralanmasına sebep olan ve 300 bin Libyalıyı yerinden eden bu krizi sonlandırmak hedefimizdir” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Türkiye’nin, geçtiğimiz pazar günü Berlin Konferansı’nda olduğu gibi çözüm ve barışı gerçekleştirmek ve Libya’da kan ve gözyaşını durdurmak için atılan adımları güçlü şekilde destekleyeceğini vurguladı. Libya’ya gönderilen Türk askerlerinin ise uluslararası açıdan tanınan hükümete sadık güçleri desteklediğini ve eğittiğini belirten Erdoğan, geçtiğimiz Pazar günü Libya konulu Berlin Konferansı’na katılan ülkelere de ‘ateşkes anlaşmasını imzalamadan toplantıdan ayrılması sonrasında’ Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter’e yardım etmeme çağrısında bulundu. Ayrıca Berlin Konferansı tarafından kabul edilen barış planı ile ilgili olarak, “Libya’da siyasi istikrarın yeniden tesisi yönünde önemli bir adım olmuştur. Ancak bu planının başarısı, alınan kararların sahada uygulamaya geçirilmesine bağlıdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Merkel, görüşme sırasında ikili ilişkileri, Libya, Suriye ve Irak’taki gelişmeler başta olmak üzere bir dizi bölgesel ve uluslararası meseleyi de ele aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya