Tunus Başbakanı'ndan mini hükümet adımı

Tunus Başbakanı'ndan mini hükümet adımı

Cumartesi, 25 Ocak, 2020 - 12:00
(Reuters)
Tunus/Munci es-Saidani, Keman bin Yunus
Tunus'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan İlyas el-Fahfah, dün yaptığı açıklamada, 25 bakanı geçmeyecek şekilde mini bir hükümet kurmak için çalışacağını dile getirdi.

Kurulacak hükümete ilişkin açıklamalarda bulunan el-Fahfah, dün gerçekleştirdiği ve hükümet kurma sürecini açıkladığı ilk basın toplantısında, “Bir sonraki hükümeti bazı isimlere indirgeyemeyiz. Gelecek hafta, hükümetin programına ilişkin müzakerelere başlayacağız. Hükümet program esas olarak, Nahda Hareketi, Demokratik Akım Partisi, Yaşasın Tunus Partisi ve Halk Hareketi’nin programına dayanıyor. Oluşturulacak hükümete ilişkin vizyonum, hükümetin mini bir koalisyon şeklinde kurulması yönünde” ifadelerini kullandı.

Ayrıca el-Fahfah, iktidar koalisyonunun siyasi temelde kurulmasının doğal olduğunu ve siyasi uzlaşının tüm sorumluluğu üstlenen bir hükümetle gerçekleşebileceğini dile getirdiği açıklamasında, bu süreçte herhangi bir siyasi partiyi dışlamadığını belirtti. Siyasi bir kemere sadece parlamentonun güvenini elde etmek için değil bilakis hükümet programının uygulanması ve iktidar koalisyonuna katılan partilerin programlarını içerebilecek bir program üzerinde çalışmak için ihtiyaç duyulduğunu kaydeden el-Fahfah, ekonomik ve sosyal geçişin hükümetinin öncelikleri arasında yer aldığını ve hükümetinin güven krizinin üstesinden gelmek için açıklık ve samimiyetle hareket edeceğini söyledi.

Bir sonraki hükümetin görevinin ciddi bir ekonomik başlangıç ​​için uygun bir ortam yaratmak olduğunu sözlerine ekleyen el-Fahfah, yatırımın ve kalkınmanın ülkeye geri dönüşü için tüm taraflar arasında bir güven inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir sonraki hükümeti kurmak için devam eden istişarelere değinen el-Fahfah, Nebil Karvi'nin liderlik ettiği Tunus'un Kalbi Partisi'ni ve Abeer Musa başkanlığındaki Özgür Anayasa Partisi'ni istişarelerinin dışında bırakacağını açıkladı. Ayrıca sadece geçtiğimiz Ekim ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Kays Said’i destekleyen siyasi partilerle işbirliği yapacağını ifade etti.

İlyas el-Fahfah, anayasacıları, solcuları ve İslamcıları içeren ulusal bir uzlaşı çağrısında bulunan Parlamento Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'nin aksine son yıllarda hüküm süren ‘düzme uzlaşı’ olarak nitelendirdiği şeye itiraz etti ve bunun siyasi arenayı karmaşıklaştırdığını söyledi. Herhangi bir partiyi dışarıda tutmayı desteklemediğini ve yeni hükümeti kurma sürecine katılmayacak olan partilerin muhalefette kalacağını ve siyasi çalışmalarını yasal olarak sürdüreceğini ifade eden el-Fahfah, ‘tarafları hükümeti kurma sürecinin dışında tutmak’ olarak adlandırılan şeyin, Ocak 2011'den önce uygulandığı haliyle muhalefetteki birtakım partilerin siyasi faaliyet haklarını kullanmalarının yasaklanması anlamına geldiğini belirtti. Ayrıca Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'nin yaptığı açıklamaların içeriğine dair herhangi bir bilgisinin olmadığını ifade etti.

Öte yandan Raşid el-Gannuşi, yaptığı açıklamada, Özgür Anayasa Partisi’ne atıfta bulunarak istişarelerin dışında tutulacak olan tarafların yalnızca kendisini dışlayanları içereceğini dile getirmiş ve söz konusu partinin başkanının Cumhurbaşkanı Kays Said, eski Başbakan Habib el-Cemli ve kendisiyle görüşmeyi reddettiğini söylemişti.

İlyas el-Fahfah’ın mensubu olduğu Demokratik Çalışma ve Özgürlükler Forumu (FDTL) Başkanı Halil ez-Zaviye, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, Tunus'un Kalbi ve diğer partilerin deneyim ve yetkinliğe sahip olan mensupları aracılığıyla yeni hükümete katılabilecekleri değerlendirmesinde bulundu.

Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Muhammed Abbu, Halk Hareketi Genel Sekreteri Züheyr el-Mağzavi ve Nahda Hareketi liderlerinden Abdüllatif el-Mekki, Fahfah tarafından kurulacak hükümetin milletvekillerinin çoğunluğu tarafından onaylanmasını bekliyorlar. Bununla birlikte Nahda Hareketi’nin eski liderleri bakanları, Tunus'un Kalbi partisinin dışlanmasını eleştirdiler ve bu adımın daha sonra kendi hareketlerinin dışlanması için bir başlangıç olabileceği değerlendirmesinde bulundular.

Editörün Seçimi

Multimedya