Cubeyr: İran halkı tarihsel olarak ılımlı ancak rejim ülkeyi ele geçirdi

Cubeyr: İran halkı tarihsel olarak ılımlı ancak rejim ülkeyi ele geçirdi

Cumartesi, 25 Ocak, 2020 - 08:30
Adil el-Cubeyr dün Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto'yla bir araya geldi (SPA)
Budapeşte/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr dün, İranlı yetkililerin çifte söyleme sahip olmasına ilişkin yaptığı açıklamada Tahran’dan davranışlarını değiştirmesini istedi.

Cubeyr, Budapeşte’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran anayasasının devrimi özetlediğini belirterek “Tahran ile nasıl pazarlık yapabiliriz?” diye sordu. İran halkının tarihsel olarak ılımlı bir yapıda olduğunu ifade eden Cubeyr ülkenin rejim tarafından ele geçirildiğini belirtti. Suudi Bakan açıklamasında “İran’ı ne füzelerle ne de milislerle hedeflemedik. Bu yüzden durmalılar. İran’a uygulanan yaptırımlar bölgedeki davranışları sebebiyle bizim arzumuz değil” diyerek Suudi Arabistan’ın İsrail ile herhangi bir ilişkisi olmadığını bildirdi.

Açıklamasında, “Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak iki devletli çözüme bağlı kaldıklarını” ifade eden Bakan, bölgedeki krizleri ve çatışmaları çözmenin yolunun koordinasyon ve diyalog olduğunu vurguladı.

Adil el-Cubeyr, Yemen'e ilişkin de şunları söyledi:

“Yemenliler ulusal diyaloga katıldı ancak Husiler bunu tersine çevirdi. Suudi Arabistan, siyasi bir azınlığın Yemen’i kontrol etmesini kabul etmiyor. Yemen’de savaş istemiyoruz. Siyasi bir çözüm arıyoruz.”

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı, Macaristan ziyareti sırasında Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto'yla bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeler de ele alındı.

Cubeyr dün Macaristan Meclis Başkan Yardımcısı Jakab Istvan ile gerçekleştirdiği toplantıda da Suudi Arabistan ve Macaristan arasındaki iş birliği alanlarını görüştü.

Editörün Seçimi

Multimedya