Irak’ta gösterilerden dolayı endişe hakim

Irak’ta gösterilerden dolayı endişe hakim

Cuma, 24 Ocak, 2020 - 14:15
​Şii din adamı Mukteda es-Sadr’ın meydanlardaki destekçileri (Reuters)
Bağdat/Şarku'l Avsat

Iraklı Şii din adamı Mukteda es-Sadr’ın çağrısıyla ABD güçlerinin Irak’tan sınır dışı edilmesini talep eden ve milyonluk olması beklenen gösteri bu sabah Bağdat’ta başladı. Diğer tarafta güvenlik güçleri her türlü acil durum için hazır bulunuyor.

Irak 1 Ekim'den beri zorlu bir protestolara tanık oluyor. ABD’nin İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’i Bağdat’ta gerçekleştirdiği suikastla öldürülmesinin ardından protestolarda gerilemeler gözlenmişti. Anca söz konusu suikast Iraklı gruplar arasında öfke dalgalarına neden oldu.

Mukteda es- Sadr, 10 gün önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Irak semaları, toprak ve egemenliği işgalci güçler tarafından ihlal ediliyor” ifadelerini kullandı. Paylaşımında ne doğulu ne de batılı, Iraklı bir devrim gerçekleştirme çağrısında bulunan Sadr, ABD’nin ülkedeki varlığı ve ihlallerini kınayan barışçıl bir, milyonluk gösteri yapmaya çağırdı.

Sadr'ın çağrısı, Irak parlamentosunda hükümeti ülkedeki yabancı güçlerin varlığını sona erdirme konusunda yapılan oylamanın ardından İran’a yakın Şii gruplardan büyük destek gördü. Söz konusu gruplar, Tahrir Meydanı’nda toplanan göstericilere karşı gerçekleştirilen bazı şiddet olaylarının arkasında olmakla suçlanıyor. Bu durum iki taraf arasında çatışmaların yaşanmasından endişe duyulmasına neden oluyor.

Öte yandan Sadr, destekçilerine yolsuzlukla mücadele gösterilerine katılma özgürlüğü tanımıştı. Ayrıca destekçilerinden eylemcileri suikast ve adam kaçırmakla suçlanan silahlı gruplardan korunmasını talep etti.

Ancak göstericilerden biri dün gece AFP’ye yaptığı açıklamada Sadr’ın kendilerini temsil etmediğini söyledi.

AFP’nin Irak İnsan Hakları Komisyonu, güvenlik ve sağlık kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre ülkede meydana gelen şiddet olaylarında 470’den fazla kişinin ölümü ve çoğunluğu protestocu olan 25 binden fazla insanın yaralanmasına neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya