Hamas, Mısır'ın talebi üzerine yanıcı balonları durdurdu

Hamas, Mısır'ın talebi üzerine yanıcı balonları durdurdu

Cuma, 24 Ocak, 2020 - 15:15
El-Bureyc mülteci kampındaki gençler, yanan balonlar hazırlayıp bunları İsrail yönüne gönderiyor (DPA)
Ramallah/Şarku’l Avsat
Filistinli kaynakların İsrail resmi yayın kuruluşu KAN'a yaptıkları açıklamaya göre, Gazze’deki Hamas, Mısır'ın talebini kabul ederek yanıcı balonların atışının durdurdu.

Hamas söz konusu kararı, İsrail’in “Dünya Holokost Forumu” kapsamında dünya çapından liderleri ağırladığı sırada aldı. Zirâ İsrail, Hamas’ı bu zirveye engel olacak herhangi bir girişim gerçekleştirildiği taktirde verilecek tepkinin çok güçlü olacağıyla tehdit etmişti. Aynı şekilde bir İsrail yetkilisi de atılan yangın balonları durdurulmadığı taktirde çok ciddi cevapların verileceğini öne sürmüştü.

İsrail merkezli Kanal 7’nin haberine göre söz konusu yetkili, İsrail Güney Komutanlığı, İstihbarat Birimi ve Genelkurmayın bu konuda ayrıntılı müdahale planlarının olduğunu aktardı.

Yanıcı balonların atılmasını ve Cuma yürüyüşlerini uzun süreli bir ateşkes anlaşması çerçevesinde durduran Hamas, geçen hafta, uzun bir aradan sonra İsrail’e doğru yanan balonlar göndermeye başlamıştı.

İsrailli yetkililer, Sadot Hanegev Bölge Konseyi’ndeki İsrail topluluklarından birinde “şüpheli bir cisme” bağlı balonların görüldüğünü ve müdahale etmesi için polisin çağrıldığını bildirdi.

Bu, İsrail ordusunun Gazze’nin doğu sınırında İsrail sınırına yaklaşan Filistinli bir gruba ateş açmasının ve 3 Filistinlinin hayatını kaybetmesinin ardından geldi. İsrail ordusu, olayın ardından yaptığı açıklamada, bu kişilerin öylece oradan geçmediklerini, kasıtlı bir şekilde İsrail topraklarına sızmaya çalıştıklarını öne sürdü.

İsrail Ordusu Sözcüsü Hidai Zilberman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yaşları 17 ila 18 arasında değişen Filistinliler, üzerlerinde hem İsrail kuvvetlerine doğru attıkları el yapımı patlayıcı cihazlar, hem de bıçak taşıyordu” ifadelerinde bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya