İran Dışişleri Bakanı Zarif: İran komşularıyla diyaloğa açık

İran Dışişleri Bakanı Zarif: İran komşularıyla diyaloğa açık

Cuma, 24 Ocak, 2020 - 13:00
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif. (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün, ülkesinin komşularıyla diyaloga hazır olduğunu söyledi.

İranlı Bakan, Twitter hesabından Arapça olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İran, komşularıyla müzakereye açıktır. Bölge halkına ümidini geri getirecek, kalkınmayı sağlayacak ve istikrara hizmet edecek her adımı memnuniyetle karşılıyoruz.”

Zarif’in bu açıklamaları, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan’ın ülkesinin İran ile diyaloga açık olduğunu, bunun da İran’a bağlı olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Davos’ta yaptığı açıklamada, İran’ın herhangi bir müzakere koşulu olarak ‘bölgesel gündemini şiddet yoluyla ilerletemeyeceğini’ kabul etmesi gerektiğini belirtti.

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi önceki gün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İran’la komşusu Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, Tahran’la ABD arasındaki ilişkiler gibi olmamalı. Tahran ve Riyad sorunlarını çözmek için birlikte çalışmalı.”

Vaizi açıklamasının devamında “Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, son Tahran ziyaretinde İran’a herhangi bir mesaj taşımadı” diyerek söz konusu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri artırmayla ve bölgesel sorunlarla ilgili olduğunu söyledi. DPA’nın haberine göre, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin gerçekleştirdiği son İran ziyaretine de değinen İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı, ziyaretin önemli bir kısmında Körfez’in güvenliği konusuna odaklanıldığını kaydetti. Tahran ve Doha arasındaki ilişkilerin de gündeme geldiğini vurguladı.

Hasan Ruhani’nin 2013 yılında cumhurbaşkanı olarak göreve gelmesinin ardından İran ile komşuları arasında gerginlik yaşanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya