Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in öldüğü iddia edildi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in öldüğü iddia edildi

Cuma, 24 Ocak, 2020 - 09:45
Velid Muallim (Arşiv)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan medyasında yer alan haberlerde, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in öldüğü aktarıldı. Lübnan Dışişleri Bakanı Nassif Hitti adına açılan bir hesaptan, Velid  Muallim’in vefat ettiği belirtildi ancak daha sonra hesabın sahte olduğu ortaya çıktı.

AFP’nin haberine göre, Hitti adına açılan hesaptan atılan Fransızca ve İngilizce tweetlerde Velid Muallim’in öldüğü belirtildi. Lübnan medyası tarafından yayınlanan haber, Suriyeli muhalifler tarafından sosyal medyada sevinçle karşılandı.

Tweetin atılmasından yarım saat sonra aynı hesap, bahsi geçen sahte hesabın İtalyan gazeteci Tommaso di Benedetti tarafından açılmış olduğunu duyurdu. Hesap daha sonra kapatıldı.

AFP’nin haberine göre, İtalyan gazeteci Benedetti, konu ile ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

Velid Muallim’in yaklaşık üç buçuk yıldır Twitter hesabından paylaşım yapmadığı ve başka bir hesabı da bulunmadığı kaydedildi.

Diğer yandan, Telegram uygulamasındaki Suriye televizyon kanalına ait hesap, sosyal medyada yer alan Velid Muallim’in vefat ettiği haberinin doğru olmadığını, kendisinin görevine devam ettiğini bildirdi.

51 yaşındaki İtalyan gazeteci, özellikle Twitter yoluyla sahte haberler yapmakla adından söz ettiriyor. Beneditti 2012 yılında eski Papa 16. Benedict ve İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın öldüğü söylentilerini de yaymıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya