ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'den Irak'taki ABD askerlerinin varlığı ile ilgili açıklama

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'den Irak'taki ABD askerlerinin varlığı ile ilgili açıklama

Cuma, 24 Ocak, 2020 - 11:45
Iraklı göstericiler Bağdat’taki bir sokakta ateş yakıyor (Reuters)
Washington/ Washington/Elia Yusuf-Muaz el-Ammari
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ülkesinin Irak’taki ABD askerlerinin varlığı konusunda Bağdat ile müzakere halinde olduğunu açıkladı.

Irak Parlamentosu, 5 Ocak’ta düzenlenen olağanüstü oturumda, yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasını öngören önergeyi oy çokluğuyla kabul etmişti.

Jeffrey, dün Washington’da düzenlenen basın toplantısında ABD’nin Irak’taki askeri varlığının geleceğine dair açıklamalarda bulundu.

Jeffrey, sözlerinin başında ‘Irak’ta DEAŞ’ın tekrar dönmesi hususunda endişelerin olduğuna’ işaret ederek, ABD yönetiminin Uluslararası Koalisyon’da görev yapan güçlerinin rolü hakkında Irak hükümetiyle görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Jeffrey, İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis’in ölümünün ardından Suriye ve Irak’ta DEAŞ faaliyetlerinin arttığı yönünde herhangi bir gözleme sahip olmadıklarını belirterek, koalisyon güçlerinin Irak’taki operasyonlarının büyük ölçüde durduğunu ve kuvvetlerin güvenliğine odaklandıklarını söyledi.

Jeffrey, Irak Parlamentosu’nun yabancı güçleri ülkeden çıkarma kararı hakkında, “Karar bizim için bağlayıcı değil. Güçlerimizle ilgili anlaşma Bağdat hükümetiyle yapıldı. DEAŞ Karşıtı Uluslararası Güçlerin operasyonları, İran ve destek verdiği Iraklı milislerin gerimi tırmandırması ve oluşturduğu tehditler nedeniyle Irak'ta durduruldu. Irak hükümetiyle birlikte bu sorunu diyalog ve tartışma yoluyla ele almak için çalışıyoruz. Başkan Donald Trump ile Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in Davos forumunda bu konuyla ilgili görüşmesi verimliydi” dedi.

ABD yönetiminin İran'ın Irak'taki ABD hedeflerine düzenlediği saldırıların ardından bu ülkede Patriot füze savunma sistemleri konuşlandırmak istediği iddia edildi.

ABD merkezli Fox News’in Pentagon’daki yetkililere dayandırdığı habere göre ABD, İran’ın Irak’ta Ayn el-Esed ve Harir Üssü’ne düzenlediği füze saldırılarının arından Irak’ta Patriot sistemleri konuşlandırmayı planlıyor.

Fox News’e konuşan üst düzey bir Pentagon yetkili, saldırıdan önce İran'ın balistik füze saldırısı düzenleyebileceği düşüncesini düşük bir ihtimal olarak gördüklerini ifade etti.

Yetkili, “Şimdi ise Irak’ta Amerikan güçlerinin konuşlandığı üsleri korumak için ABD hava savunma sistemi Patriotların konuşlandırılması, ihtimal dahilinde” dedi.

ABD güçleri, saldırı düzenlenen üslerde Patriotlara sahip olmaması nedeniyle atılan füzeler imha edilememişti.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Komutan Yardımcısı Tümgeneral Alex Grynkewich, İran destekli silahlı milislerin DEAŞ’tan daha tehlikeli hale geldiğini söyledi.

Grynkewich, önceki gün basına yaptığı açıklamada, Irak ve diğer bölgelerde Süleymani’nin ölümünün yol açtığı sonuçlar hakkında konuşmak için henüz erken olduğunu belirtti.

Grynkewich, Irak Parlamentosu’nun yabancı güçlerle ilgili kararına da değinerek, kararın başta Sünni ve Kürtler olmak üzere tüm Iraklıların onayından geçmediğine dikkati çekti.

Yetkili, "Irak ortak güçleriyle alt düzeyde eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinin devam ettiğini ancak bazı üst düzey danışmanlık çalışmalarının durduğunu" kaydetti.

Grynkewich, son dönemde İran’a bağlı vekalet güçlerin düzenlediği saldırıların kaynağını belirlemenin problem olmadığını belirterek, ABD’nin Iraklı güçlerin de yardımıyla istihbarat ve gözlem araçları kullanarak saldırının başlangıç noktasını anında tespit etmeyi başardığını söyledi.

DEAŞ’ı ortadan kaldırma stratejisinin önemine vurgu yapan Grynkewich, örgüt hücrelerinin takibinin, koalisyon üyesi ülkelere ait güçlerin yanı sıra Iraklı güçlerle koordinasyon içinde yürüttüğü operasyonların merkezinde bulunduğunu ifade etti.

Grynkewich, DEAŞ’ın Suriye'deki Fırat Vadisi'nin orta kesiminden Irak sınırına kadar uzanan alanda halen aktif olduğunu kaydetti.

DEAŞ’ın ciddi bir tehdit oluşturduğunu, yeniden canlanma fırsatı bulmaması için operasyonların durdurulmaması ve örgütün baskı altında tutulması gerektiğinin altını çizen Grynkewich, ABD güçlerinin Suriye Demokratik Güçleri’yle koordinasyon içinde özellikle Suriye’nin doğusundaki petrol kuyuları başta olmak üzere temel altyapının korumaya devam ettiklerini belirtti.

Grynkewich, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Büyük resim, DEAŞ’ın halen bir tehdit olduğudur. Eğer üzerlerindeki baskıyı uzun süre boyunca kaldırırsak yeniden ortaya çıkma gücüne sahip. Ancak kısa vadede, Irak ve Suriye'deki bazı faaliyetlerimizi nihayet düzeltmiş olsak da, şu saate kadar örgütün hemen faaliyetlerine döndüğüne işaret eden doğrudan bir tehdit yok.”

Diğer yandan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın çağrısı üzerine bugün düzenlenmesi beklenen ‘milyonluk gösterilerin’ ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelebileceği noktasında bazı endişeler dile getiriliyor. Nitekim ABD Büyükelçiliği’nin böyle bir ihtimale karşı hazırlıklar yaptığı ve yüksek alarm durumuna geçtiği belirtiliyor. Bu noktada daha önce ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen baskının ikinci kez tekrarlanması yönünde bir endişe söz konusu.

Editörün Seçimi

Multimedya