Adil el-Cubeyr: Dış müdahale Ortadoğu'nun istikrara kavuşmasını baltalıyor

Adil el-Cubeyr: Dış müdahale Ortadoğu'nun istikrara kavuşmasını baltalıyor

Cuma, 24 Ocak, 2020 - 07:15
Cubeyr, dün Davos'ta 'İstikrarsız Bir Ortadoğu' başlığı ile düzenlenen oturuma katıldı (SPA)
Davos/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, dün, ülkesinin Arap ülkelerinin istikrarı için gerçek bir tehdit oluşturması hasebiyle bölgedeki ülkelerin iç işlerine karışılmasını reddettiğinin altını çizdi.

Cubeyr, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, İran'ın Irak'ın içişlerine müdahalesi konusundaki endişesini açıkça dile getirdi. Suudi Bakan İran'ın Irak’ın işlerine çok fazla müdahale ettiğini belirtti. Adil el-Cubeyr ayrıca hem Irak'ta hem de Lübnan'da her iki ülkedeki İran varlığına karşı patlak veren gösterilere dikkat çekti.

Suudi Arabistan'ın komşuluk, akrabalık ve iki ülke arasındaki karşılıklı bağ gibi birçok faktör nedeniyle Irak için ciddi endişeler beslediğini belirten Suudi Bakan,”Sonuç olarak, Riyad için Irak'ın istikrarı çok önemlidir. Suudi Arabistan karşılıklı ticaret, seyahat, sınırlar, destek, kalkınma ve ekonomik kalkınma seviyesini yükseltme yolları da dahil olmak üzere çeşitli konularda beraber çalışmak üzere 10 farklı bakanlık kapsayan uzman bir komitenin oluşturulması için kurumsal bağlantılar kurmuştur” dedi.

Davos'ta "İstikrarsız Bir Ortadoğu" başlığı ile düzenlenen bir oturumda konuşan Cubeyr, “Irak'ın yardıma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum, petrol rezervleri bakımından dünyada ikinci ülke konumda, Irak’ın gelişmesine katkıda bulunmak yeterli olacaktır. Irak'ın bağımsızlığını ve İran'ın Irak’ın içişlerine müdahalesinin son bulmasını istiyoruz. Çünkü İran, Irak'ın zenginliklerini çalıyor ve ülkede Irak devletine değil kendisine bağlı milisleri görevlendiriyor” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan'ın Irak ile ilişkilerini sürdürmeye devam ettiğini ve mevcut ilişkileri artırmaya çalıştığını belirterek, istişarelerin devam ettiğini ifade eden  Cubeyr, Suudi Arabistan'ın her zaman savaşlara ve tansiyonun yükselmesine karşı olduğunu vurgulayarak, Iraklı kardeşlerine teminat verdi. Öte yandan Cubeyr, Riyad’ın Eylül ayında Suudi Arabistan petrol sahalarına yönelik gerçekleştirilen saldırıyı araştırmaya devam ettiğini kaydetti.

Adil el-Cubeyr, herkesin Yemen'de ve Bahreyn'de şahit olduğu gibi İran'ın olumsuz ellerinin bölgedeki kargaşa faktörleri arasında yayıldığına dikkat çekti. İran, bölgede silah desteği ve yönlendirmelerde bulunuyor diyen Suudi Bakan, Tahran’ın ayrıca tüm bölgede Şii topluluğunu kendi çıkarları için istihdam ettiğini ifade etti.

Cubeyr, İran’ın tekrar normal bir ülke olması halinde onunla ilişkilerin yeniden kurulabileceğini söyledi.

Bölgedeki bir diğer konuyla ilgili, dün, açıklamada bulunan Adil el-Cubeyr, “Libya'ya yapılan dış müdahaleler bölgedeki tansiyonu yükseltiyor. Dış müdahale tehlike arz ediyor.” dedi. Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Cubeyr, Suudi Arabistan’ın Libya'da istikrarın sağlanması için Arap ülkeleri ve diğer uluslararası ülkelerle birlikte çalıştığının altını çizdi.

Bakan Cubeyr, "Bu kadar çok zenginliğe sahip Libya gibi bir ülkede bu kadar az sayıda insanın yaşadığını görmek bizi utandırıyor. Diğer yandan şu ana kadar ülkenin istikrarı için bir çözüm bulunamadı." dedi.
Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan egemen bir ülke ve kimsenin içişlerine müdahalede bulunmasını kabul etmediğini ifade eden Bakan Cubeyr, ülkesinin terörle mücadeleye verdiği önemin altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Terörle mücadele etmek ve terörü ortadan kaldırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Suudi Arabistan öteden beri aşırılıkçılığı ve terörü yaymak isteyenleri kovuşturuyor.” 


Editörün Seçimi

Multimedya