ABD Rusya'yı Suriye-IKBY sınırından uzak tutuyor

ABD Rusya'yı Suriye-IKBY sınırından uzak tutuyor

Perşembe, 23 Ocak, 2020 - 15:15
Beyrut-Londra/Şarku’l Avsat

ABD güçleri, Suriye-Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırında Rus askeri polislerin devriye yapmasını engelledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) yaptığı açıklamaya göre, Suriye’nin Amude ve Haseke kenti arasındaki Hıttin kavşağı yakınlarında yer alan Bur Said köyünün girişindeki uluslararası yolda konuşlanan ABD askerleri, bölgeye gelen Rus devriyesinin geçişini engelledi.

Gözlemevi, engelleme nedeniyle Rus askeri polislerin Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ait bir araç eşliğinde Ayn Divar köyüne girerek Simelka Sınır Kapısı’na doğru hareket ettiğini belirtti. Açıklamanın devamında, daha sonra ABD zırhlı araçlarının Cel Ağa kasabasının girişinde durarak Rusların geçişini beklediği ve aynı şekilde Rus devriyesinin Irak sınırındaki Simelka Sınır Kapısına ulaşmasını engellediği ifade edildi.

Diğer yandan Gözlemevi, Rusya ve Suriye savaş uçaklarının dün sabah saatlerinden bu yana İdlib ve Halep kırsalına 370 hava saldırısı düzenlediğini kaydetti. Bu sayı, eylül ayından bu yana gerçekleştirilen  en yoğun hava saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in yarın (Cuma) başkent Moskova’yı ziyaret edeceği iddiasını doğruladı. Açıklamada, Pedersen’in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşme yapacağı belirtildi. Siyasi kaynaklar, görüşmelerde Suriye Anayasa Komisyonu ve Suriye’nin kuzeybatı bölgelerinde yaşanan gelişmelerin ele alınması beklendiğini ifade ediyor.

Moskova Pedersen’in ziyaretini resmi olarak duyurmamıştı. Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Rus hükümetine bağlı Sputnik haber ajansına yaptığı açıklamada, Lavrov’un çalışma planında Pedersen ile bir görüşmenin bulunduğunu söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya