Japon Başsavcılığı Ghosn'un sorgu süresi hakkındaki iddialarını yalanladı

Japon Başsavcılığı Ghosn'un sorgu süresi hakkındaki iddialarını yalanladı

Perşembe, 23 Ocak, 2020 - 17:45
Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn (Reuters)
Tokyo/Şarku’l Avsat

Japonya Başsavcılığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Tokyo’dan kaçan Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn hakkındaki mali ihlal suçlamaları ile ilgili soruşturmada, ‘bir günde 8 saat süren bir sorguya’ maruz bırakıldığı yönündeki iddialar yalanlandı.

AFP’nin aktardığına göre bu ayın başlarında Japonya’dan Lübnan’a kaçan Ghosn, Tokyo’da tutuklu bulunduğu süre içerisinde bulunduğu zor şartları anlattı. Son dönemde günde 8 saati bulan sorgulara maruz bırakıldığını söyleyen Ghosn, hakkındaki suçlamaların ne olduğu tam olarak anlamaksızın herhangi bir kanıt yokken, insan hakları ve onurunu çiğneyen uygulamalara maruz kaldığını söyledi.

Ancak Tokyo Başsavcı Yardımcısı Takahiro Saito, yaptığı açıklamada, “Ghosn’un iddiaları doğru değil, medyayı yanlış yönlendirmeyi amaçlıyor. Ghosn 130 gün gözaltında tutuldu ve toplam 70 gün sorguya çekildi. Bu, 60 gün boyunca sorgulanmadığı anlamına gelir. Ortalama olarak, günde dört saatten az sorguya çekildi. Sorgular, yemek saatleri, ziyaretler, banyo gibi ihtiyaçlar göz önüne alınarak yapıldı. Bir gün içinde yapılan en uzun sorgu, verilen aralarla en fazla 6 saati bulmuştur. Soruşturma bırakın 8 saati 7 saate bile ulaşmadı” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya