Trump kürtaj karşıtı yürüyüşe katılan ilk ABD Başkanı olacak

Trump kürtaj karşıtı yürüyüşe katılan ilk ABD Başkanı olacak

Perşembe, 23 Ocak, 2020 - 17:15
ABD Başkanı Donald Trump (AP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, yarın 47’ncisi düzenlenecek olan ‘Hayat Yürüşü’ (March for Life) olarak bilinen kürtaj karşıtı etkinliğe katılacağını açıkladı.

Trump, bu adımı ile her yıl düzenlenen kürtaj karşıtı etkinliğe katılan ilk ABD Başkanı oldu.

ABD Başkanı Trump, dün, Twitter hesabından paylaştığı tweette yürüyüşü organize eden grubun videosunu paylaşarak, “Cuma günü görüşürüz büyük kalabalık” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise, “Başkan Donald Trump, Hayat Yürüyüşü'ne katılan tarihin ilk başkanı olacak” denildi.

2017 yılında Mike Pence bu etkinliğe katılan ilk başkan yardımcısı olmuştu.

Yürüyüşü düzenleyen yetkililerden biri olan Jeanne Mancini, "Başkan Trump'ı ağırlamaktan onur duyuyoruz. Hayat yanlısı hakimlerin atanmasından, kürtaj için fonların azaltılmasına ve geç kalmış kürtajların sonlandırılmasına kadar, Başkan Trump ve yönetimi sürekli hayatını savundu” dedi.

ABD'de Yüksek Mahkeme, ‘Roe-Wade’ davasına ilişkin 22 Ocak 1973 tarihinde verdiği tarihi kararla, gebeliğin gönüllü olarak sonlandırılmasına izin vererek, ülke genelinde kürtajı yasal hale getirmişti. ‘Hayat Yürüyüşü’ bu kararın yıldönümünde düzenleniyor.

Birçok muhafazakar hükümet, o zamandan bu yana gebeliğin gönüllü olarak sona erdirilmesini ciddi şekilde kısıtlayan yasalar kabul etti ancak muhafazakar kesim kürtaj konusunda federal seviyede yasal adımların atılmasını da istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya