Sudan Başbakanı: Sivil-Asker çatışmasını önlemek için orduyla iletişimdeyiz

Sudan Başbakanı: Sivil-Asker çatışmasını önlemek için orduyla iletişimdeyiz

Perşembe, 23 Ocak, 2020 - 11:30
Hartum/ Muhammed Emin Yasin
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, geçiş dönemi kurumlarındaki siviller ve askerler arasında anlaşmazlık yaşandığı iddialarını reddetti. Hamduk, hükümetinin bölgede ve dünyada örnek olacak bir ortaklık sağlamaya çalıştığını ve Sudan halkının da Libya, Suriye ve Yemen’de yaşanan deneyimlerin tekrarının yaşanmasından kaçındığını belirtti. 

Abdullah Hamduk, hükümetindeki bakanların performanslarını tatmin edici olarak nitelerken, geçiş dönemini yöneten anayasal belgede öngörüldüğü üzere, hükümetin siyasi dayanağı olarak Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’ne (ÖDBG) danışılıp, gerekirse bir kabine değişikliği yapılacağına dikkati çekti. Hamduk’ın ilerleyen günlerde Kuveyt, Kenya ve Cibuti’yi içeren bir ziyaret turu planlanıyor.

Başbakan Hamduk, ulusal bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ülkedeki kötüleşen yaşam koşulları nedeniyle düşük gelirli vatandaşların acılarını kabul ederek hükümetin, stratejik emtialar sağlamak için bir acil ekonomik program başlattığını söyledi.

Yakıt ve ekmek ununun temin edildiğini belirten Başbakan Hamduk, krizin bunların temininde değil, dağıtımında yaşandığını ifade etti. Sudan Başbakanı, bu sorunun çözümü için çaba sarf ettiklerini de vurguladı.

Sudan Başbakanı, ülkesinin, sterlinin değerini korumak için yabancı döviz rezervine sahip olmadığına ve yapısal bir kusurdan mustarip olduğuna dikkati çekti.

1 ABD doları, bir hafta önce 88 Sudan Pound’una (SDG) karşılık gelirken, pazar günü 100 SDG’ye satıldı. Bu çerçevede Hamduk, bugün nakit işlemlerde doların 95 SDG olduğunu açıkladı.

Maliye Bakanlığı, 2020 yılı bütçe açığına ilişkin açıklamasında Sudan Merkez Bankası’nın başta yakıt ve buğday olmak üzere sübvansiyonlu malları finanse etmek için altın alıp satarak aylık 200 milyon dolar değerinde para bastığını açıkladı. Bu durum ise paralel piyasadaki döviz kurunda neredeyse sürekli bir düşüşe neden olurken, aşırı enflasyon durumuna yol açtı. Başbakan Abdullah Hamduk, ulusal bir kanala yaptığı açıklamada, Sudan’ın 1 aydan daha uzun süre için yeterli döviz rezervinin bulunmadığını belirtti. Hükümetinin, Sudan Bankası için yeni bir yasa üzerinde çalıştığını söyleyen Sudan Başbakanı, Merkez Bankası’nın Egemenlik Konseyi’ni değil kabineyi takip etmesi gerektiğini vurguladı.

Yolsuzlukla mücadele sürüyor

Öte yandan Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha’nın, yolsuzluk suçlamasıyla açılan soruşturmada savcıya ifade verdiğini açıkladı. Soruşturma, yeni hükümetteki Gençlik ve Spor Bakanı Vela el-Buşi’nin ‘başkentin güneyindeki Spor Şehri kompleksi arsasının alınması ve bir bölümünün bazı kurum, kuruluşlar ve üniversitelere verilmesinde usulsüzlük olduğu’ şikayeti üzerine başlatılmıştı. Taha, olayın üzerinden uzun zaman geçtiği ve bazı detayları hatırlamadığı gerekçesiyle savcılıktan süre istedi.

Bakan Buşi, Spor Şehri kompleksi arsasının, eski Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin de dahil kimliği bilinmeyen bazı kişilere satıldığını açıklamıştı. Eski rejimden onlarca sembol, şüpheli zenginlik çerçevesindeki çeşitli suçlarla karşı kaşıya.

Editörün Seçimi

Multimedya