6 ülke Libya krizine çözüm için Cezayir'de toplandı

6 ülke Libya krizine çözüm için Cezayir'de toplandı

Perşembe, 23 Ocak, 2020 - 11:45
Cezayir/Boualem Goumrassa-Kahire/Şarku’l Avsat
6 ülkenin Dışişleri Bakanları, Cezayir’de Libya krizinin etkilerini ele aldı.

22 Ocak’ta Cezayir’de Libya krizine ilişkin gelişmeleri ele almak amacıyla bir toplantı düzenleneceği açıklandı. Bugün (23 Ocak) başkent Cezayir’de düzenlenecek olan toplantının, Libya’ya komşu ülkelerin Dışişleri Bakanları düzeyinde olacağı belirtildi. Toplantıdan birçok gün önce Libya krizi konulu Berlin Konferansı sırasında Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, çatışma taraflarına ülkesindeki toplantı için davette bulunmuştu.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, bir gün devam edecek olan toplantıya Tunus, Mısır, Sudan, Çad ve Nijer’in Dışişleri Bakanları’nın katılacağı belirtildi. Yapılan bir yazılı açıklamada, Mali Dışişleri Bakanının da ‘Libya krizinin bu komşu ülke üzerindeki etkileri nedeniyle’ toplantıda yer alacağı belirtildi. Aynı şekilde Mısır Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Ahmed Hafız, bakanlar toplantısının ‘Libya arenasındaki hızlı gelişmeler, Berlin Konferansı’nın sonuçları çerçevesinde ülkenin geleceğine dair Libya’ya komşu ülkeler arasındaki görüş alışverişleri, Libya krizinin tüm yönlerini ele alacak kapsamlı bir çözüm için sarf edilen çabaları artırma yolları ve Libya’nın istikrar ve güvenliğini sağlama yolları’ üzerine odaklanacağını açıkladı. Hafız, Cezayir toplantısının, Libya’ya komşu olan ülkelerin periyodik ve dönüşümlü olarak gerçekleştirilen bakanlar toplantısının devamı olduğunu ifade etti. Öte yandan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed el-Tahir Seyyale, toplantıya katılmayı kabul etmedi.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiriye göre bakanlar toplantısı, Cezayir’in ‘Libya’ya komşu ülkeler ve uluslararası aktörler arasındaki koordinasyonu ve istişareyi güçlendirmek, Libyalı taraflar arasında kapsamlı bir diyalog aracılığıyla krize siyasi bir çözüm yolunda Libya’nın yanında olmak, bu kardeş ülkenin yaşadığı zor koşulların üstesinden gelmek, güvenlik ve istikrarı sağlayacak kurumlar inşa etmek için’ gösterdiği kararlı çabalar çerçevesinde düzenlendi.

Bildiride, “Bu münasebetle, Cezayir’in Libyalı bileşenlere ve uluslararası aktörlere yönelik çabaları ve bu çerçevede diğer uluslararası tarafların sarf ettiği çabaların sonuçları ışığında ve Libya’daki kardeşlerin, ülkelerindeki krizin çözümüne öncülük etmesini sağlamak amacıyla, Libya’daki son gelişmeler ele alınacak” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cezayirli mevkidaşı Sabri Bukadum ve Başbakan Abdulaziz Cerad ile Libya krizini görüşmek üzere ve çatışma tarafları arasında siyasi bir diyalog başlatma umuduyla geçen salı günü Cezayir’e ziyarette bulundu. Toplantıda ayrıca, Fransa- Cezayir arasındaki ikili ilişkiler de ele alındı.

Cezayir, Libya’daki çatışma taraflarına aynı mesafede yaklaştığını savunuyor. Ancak Libya Ulusal Ordusu (LUO) komutanı Halife Hafter ile olan ilişkisi, krize çözüm bulma amacıyla sürekli olarak Cezayir’i ziyaret eden UMH Başkanı Fayiz es-Serrac’ın aksine 2011 yılında patlak veren krizden bu yana gerginliğe tanık oluyor.

Cezayir, krizin başlangıcında kendisine karşı başlatılan halk intifadasına karşı devrilen Muammer Kaddafi’yi desteklediği gerekçesiyle ‘Libya’ya paralı asker sağlama’ suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Cezayirli yetkililer, söz konusu suçlamayı yalanlarken, o dönemde olayların gidişatını etkilemeye ve Libya’ya yabancı askeri müdahaleyi engellemeye çalıştı. Ancak eski Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, fiziksel yetersizliği ve hastalığı nedeniyle ülkesinin, Libya krizinde aktif bir rol oynaması hususunda yetersiz kaldı.

Cezayir, Libya’daki savaşın zararlarından da etkilendi. Öyle ki son yıllarda ordu tarafından yayınlanan raporlar, büyük miktarlarda Libya askeri silahının ele geçirildiğini ve 900 km’yi aşan ortak sınır boyunca içeri sızan onlarca militanın tutuklandığını ortaya koydu.

Libya meselesi ve Cezayir’in krizin çözüme ilişkin görüşü, 22 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Tebbun’un devlet ve özel medya kuruluşları yetkilileriyle görüşmesi sırasında gündeme getirilen konular arasında da yer aldı. Söz konusu görüşme, Tebbun’un geçen ay iktidara gelmesinden bu yana ilk kez gerçekleşti.

Editörün Seçimi

Multimedya