Suriye'nin kuzeyindeki 70 bin sivil son bir hafta içinde yerinden oldu

Suriye'nin kuzeyindeki 70 bin sivil son bir hafta içinde yerinden oldu

Perşembe, 23 Ocak, 2020 - 11:45
Halep kırsalındaki Evrem beldesinden göç eden siviller (AFP)
Beyrut-Londra/Şarku’l Avsat

Suriye rejimi ve Rus güçlerin yoğun saldırıları nedeniyle Halep kentinin batı kırsalında yer alan belde ve köylerden göç devam ediyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığına göre Suriye hükümet güçleri ve ‘garantör ülke’ Rusya’nın gerilimi yeniden tırmandırması sebebiyle Halep’in batı kırsalında son bir haftada bini aşkın aileden yaklaşık 70 bin kişi göç etmek zorunda kaldı.

Gözlemevi, Rus savaş uçaklarının salı günü Suriye’nin kuzeybatısındaki köy ve beldelere düzenlediği hava saldırılarında 23 sivilin öldüğünü bildirdi.

Gözlemevi’nin yayınladığı basın açıklamasında, son bir hafta içinde yerinden olan sivillerin büyük bir bölümünün daha önce İdlib ve Hama’nın yanı sıra Suriye’nin diğer bölgelerinden göç edenlerden oluştuğu belirtildi. Göç dalgasının daha çok Hatay İskenderun’un karşısındaki İdlib’in kuzeybatı bölgelerine doğru gerçekleştiği aktarıldı.

Aralık ayından bu yana İdlib’in güney, doğu ve güneydoğu kırsalı ile Halep’in batı kırsalından göç eden sivillerin sayısı yaklaşık 400 bine ulaştı.

Gözlemevi’nin açıklamasına göre Rus ve Suriye savaş uçaklarının düzenlediği bombardımanlar dün sabah da devam etti. Halep'in batı kırsalındaki Kefer Dael, Mansura, Kefer Teal, İrhab, Takad, Şamiko ve İndomi köylerine, Halep’in güney kırsalında Halsa, Berne, Han Tuman ve Humeyre köylerine, İdlib kırsalında da Maarrat El Numan, Bezabur, Gadfa, Maar Şurin, Deyr Şarki, Maar Debse, Kumhane ve Maseran köy ve beldelerine 110’u aşkın hava saldırısı düzenlendi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Halep’te rejim kontrolündeki bölgelere muhalif güçler tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 sivilin öldüğünü bildirdi

Gözlemevi, Halep’in batısına düzenlenen hava saldırısında 6’sı çocuk olmak üzere 8 kişilik bir ailenin de aralarında bulunduğu 10 sivilin öldüğünü belirtti

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, AFP’ye yaptığı açıklamada “Önceki gece Kefer Teal’da hava saldırılarının isabet etmesi sonucu bir evde 6’sı çocuk olmak üzere bir ailenin tamamı öldü” dedi
Abdurrahman açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Üç gündür, özellikle Halep’in batısı ve İdlib çevresine sadece Ruslar tarafından bombardıman düzenleniyor. Cihatçıları ve grupları Halep ve Şam-Halep yolundan uzaklaştırmak istiyorlar. Bu bombardımanlar askeri bir operasyonun hazırlığı olabilir. Nitekim rejim geçtiğimiz haftalarda Halep kenti çevresine asker gönderdi.”

Gözlemevi’nin açıklamasına göre hava saldırıları nedeniyle İdlib’de de 2 sivil öldü.

Gözlemevi’nden salı akşamı yapılan açıklamada “Rusya'nın Halep'in batısı ve İdlib'in güneyindeki bölgelere düzenlediği hava saldırılarında 11 sivil öldü. Ölü sayısı, 13'ü çocuk olmak üzere 23'e yükseldi” denildi.

Gözlemevi'nin daha önceki açıklamasında Rus savaş uçaklarının Halep'in batı kırsalındaki köyleri bombaladığı, beşi çocuk toplam yedi sivilin öldüğü belirtilmişti.

Büyük bir bölümü Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) örgütünün kontrolünde olan İdlib kentinin doğu ve güneydoğu kırsalı aralık ayından bu yana rejim güçlerinin saldırılarıyla hedef alınıyor. Bu bölgelerde ilerleyen Suriye rejim güçleri 10 köyün ve beldenin kontrolünü ele geçirdi.

Suriye rejimi ve müttefiki Rusya, aralık ayından bu yana bölgedeki saldırılarını artırdı.

Gözlemevi, Rusya ve Suriye savaş uçaklarının dün sabah saatlerinden bu yana İdlib ve Halep kırsalına 370 hava saldırısı düzenlediğini kaydetti. Bu sayı, eylül ayından bu yana en fazla gerçekleştirilen hava saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Birleşmiş Milletler verilerine göre saldırılar özellikle İdlib’in güneyinde yaklaşık 350 bin sivilin daha güvenli olduğu için kentin kuzeyine göç etmesine neden oldu.

Rusya, şiddetli çatışmaların ardından 9 Ocak’ta ateşkes ilan etmiş, Türkiye de daha sonra bunu doğrulamıştı. Ancak ateşkes sadece birkaç gün sürdü. Savaş uçakları 15 Ocak’ta bölgeye yeniden saldırı başlattı. Şam yönetimi İdlib’de kontrolü tamamen ele geçirme niyetini birçok kez yineledi.

Rusya’nın 2015 sonbaharında, Suriye’de 4 yıldır devam eden çatışmalara yönelik askeri müdahalesi, Devlet Başkanı Beşşar Esed'in iktidarda kalmasını sağladı.

İç göçlerle birlikte nüfusu 3 milyon ulaşan İdlib kentinde insani kriz ise sürüyor. Kent sakinlerinin büyük bir bölümü insani yardımlara muhtaç bir şekilde yaşıyor.

Uluslararası Kurtarma Komitesi, şiddet eylemlerinin devam etmesi halinde çoğu kadın ve çocuk yaklaşık 650 bin kişinin daha göç dalgasına katılabileceği uyarısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya