Macron İsrail polisiyle tartıştı

Macron İsrail polisiyle tartıştı

Perşembe, 23 Ocak, 2020 - 10:30
Fransız Cumhurbaşkanı dün Mescid-iAksa Camii'ni (AFP) ziyareti sırasında Kudüs halkından bir hediye alıyor (AFP)
Kudüs/Şarku’l Avsat

Beşinci Dünya Holokost (Yahudi Soykırımı) Forumu’na katılmak üzere İsrail’e giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kudüs’teki Saint Anne Kilisesi’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında İsrail polisi ile tartıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail’den, ısrarla, Kudüs'te St. Anne Kilisesi'ne (Aziz Hanna) girme izni istedi. Bu durum, doksanlarda rahmetli cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın karşılaştığı benzer bir durumu hatırlattı.

Macron,  kendisine eşlik eden polisin kiliseye girmesini istemedi ve “Kuralları çok iyi biliyoruz. Benim önümde yaptıklarınızdan hoşlanmadım. Dışarı çıkın” dedi.

Selefleri François Hollande ve Jacques Chirac gibi Macron da Hristiyan mezheplerinin temsilcileri eşliğinde kiliseyi ziyaret etti ve ardından eski Kudüs sokaklarında gezerek Fransa’nın bölgedeki tarihsel etkisine sembolik bir gönderme yaptı.

Macron’un ziyareti iki gün sürecek. Macron, İsrail Devlet Başkanı Binyamin Netanyahu ile İran ve İsrail-Filistin barışı konusunda görüştü ayrıca Mavi-Beyaz Koalisyon lideri Benny Gantz ile de bir araya geldi. Macron, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüşecek.

Macron, İsrailli mevkidaşı Reuven Rivlin ile dün Kudüs’te yaptığı basın toplantısında Fransa’nın antisemitizmle mücadele ettiğini söyledi ve İsrail-Filistin arasında güven oluşturma çağrısında bulundu. Bu konunun hassas ve kompleks olduğunu belirten Macron, “taraflar barışın inşasıyla ilgileniyorsa Fransa bu konuda yardım etmeye hazırdır” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Çarşamba sabahı da Netanyahu ile kahvaltıda bir araya geldi. Macron’un ziyaret planı içerisinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ramallah da görüşme bulunuyor. Macron, İsrail’e gelen büyük devlet adamları içinde Abbas ile görüşecek tek lider. Macron burada iki devletli çözümün gerekliliğine vurgu yapacak.

Cumhurbaşkanı geçen hafta yaptığı basın toplantısında, “Kudüs’e her iki tarafa da dayatacağım bir barış planıyla gitmeyeceğim. Onlarla müzakere edeceğiz, bakıp görelim” dedi.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yaklaşık üç milyon nüfusun bulunduğu Filistin topraklarında yaklaşık 600 bin yerleşimci yaşıyor. Birleşmiş Milletler (BM), 1967'den beri İsrail tarafından işgal edilen Filistin topraklarında kurulan yerleşim birimlerinin yasadışı olduğunu söylüyor ve yerleşimciliği barışın önünde engel olarak görüyor.

Fransız diplomatlar, geçmişte olduğu gibi talihsiz olayları anımsatan bir durum yaratmak istemediklerini söylediler. Eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 1996 yılında eski Kudüs ziyaretinde hareketini kısıtlamak isteyen İsrail güvenlik görevlilerine tepki göstermiş ve bunlardan birine uçağa geri dönmekle tehdit etmişti. Ayrıca Chirac,  İsrailli askerler gidene kadar Aziz Anne Kilisesi'ne girmeyi reddetmişti.

Kudüs sorunun karmaşıklığının ötesinde, Fransa Cumhurbaşkanı, İsrail’de Fransa’nın desteklediği Hristiyan gruplara desteğini önemle vurguluyor. Hatta, Kudüs'teki Fransız Başkonsolosluğu'nun dini işleri danışmanı Peder Luc Barrett'e göre, İsrail'de Fransa, özellikle Filistin bölgelerinde yürüttüğü okullar, yetimhaneler ve hastaneler aracılığıyla Paris için bir etki alanı oluşturan 40 Fransızca konuşan misyonu koruyor.


Editörün Seçimi

Multimedya