Libya Ulusal Ordusu'ndan 'Türk menşeili SİHA'yı düşürdük' iddiası

Libya Ulusal Ordusu'ndan 'Türk menşeili SİHA'yı düşürdük' iddiası

Perşembe, 23 Ocak, 2020 - 10:30
Füze saldırısının ardından Mitiga Havaalanı (AFP)
Kahire/Cemal Cevher-Halid Mahmud

Libya’da Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye menşeili bir silahlı insansız hava aracının (SİHA) düşürüldüğü iddia edildi.

LUO Sözcüsü General Ahmed el-Mismari, “Hava Savunma Kuvvetleri Genel Komutanlığı, Trablus’taki asker birliklerimizin mevzilerine saldırı yapmak amacıyla Mitiga Hava Üssü’nden kalkan Türkiye menşeili bir SİHA’yı düşürdü” dedi.

Mismari, dün akşam yaptığı açıklamada, LUO’nun Mitiga Havalimanı’nın kullanımını ateşkes ihlali anlamına geldiği için Trablus ve çevresini 'uçuşa yasak bölge' ilan ettiğini ve havaalanının Türk kuvvetlerinin LUO’yu hedef alması için bir platform haline geldiğini söyledi.

Mitiga Havalimanı İdaresi tarafından Salı günü yapılan açıklamada, havaalanındaki uçuşların bir sonraki emre kadar durdurulduğu belirtilmişti. Ancak dün yeniden uçuşlara açıldığını bildirildi.

Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), LUO’yu havaalanını hedef almakla suçladı.

UMH’ye bağlı güçler tarafından başlatılan Burkan el-Gadab Operasyonu Sözcüsü ise Hafter liderliğindeki LUO güçlerinin, Trablus'taki Mitiga Havalimanı'nı 6 Grad füzesi ile vurduğunu açıkladı.

Sözcü, bunun hava trafiği için açık bir tehdit ve ateşkesin yeniden ihlali anlamına geldiğini dile getirdi.

Havalimanı İdaresi ise Libya Havayolları’na ait bir uçağa füze isabet ettiğine ilişkin iddiaları reddederek, uçağın Misurata Uluslararası Havalimanı'ndaki taşıma ve yer operasyonları nedeniyle hasar aldığını belirtti.

UMH’ye bağlı Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Hişam Ebu eş-Şukeyvat, Grad füzeleri ile hedef alınan havalimanında uçuşların durduğunu ve bunun ateşkesin açık bir ihlali olduğunu belirtti.

Eş-Şukeyyat, seferlerin geçici olarak Misrata Havaalanı'na kaydırılacağı da sözlerine ekledi.
ABD ve İngiltere’den petrol çağrısı

UMH tarafından kontrol edilen Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC), Libya’daki ABD Büyükelçiliği’nin ‘faaliyetlerine derhal yeniden başlaması’ yönündeki çağrısından memnun olunduğunu açıkladı. 

NCO tarafından yapılan açıklamada, LUO güçlerinin ülke ekonomisine büyük zarar veren bir adım atıp, yasa dışı şekilde boru hattındaki akışı kestiğini hatırlatarak, buna son verilmesi halinde faaliyete devam edileceği vurgulandı. Açıklamada, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Petrol şirketi, Hafter liderliğindeki LUO’yu ülkenin doğusu ve güneyindeki petrol sahaları ile limanlarını kapatmakla suçlayarak, Libya’nın petrol üretiminin birkaç gün içinde günde 1.2 milyon varilden 72 bin varile düşeceği, bunun da büyük mali kayıplar anlamına geleceği konusunda uyardı.

Libya’daki İngiltere Büyükelçiliği de ülkedeki petrol operasyonlarının durdurulmasının etkileri hakkında endişeli olduğunu belirtti

Büyükelçiliği’n açıklamasında, “Libya'daki petrol tesislerine zarar veren ambargodan endişe duyuyoruz. Bu eylemlerin insani yardımları etkilediğini ve Libya halkı ile ekonomiye zarar verdiğini düşünüyoruz” ifadeleri ile NCO şirketinin derhal yeniden faaliyetlerine devam etmesi çağrısında bulunuldu.


Editörün Seçimi

Multimedya