Demokratların talepleri Cumhuriyetçilere takıldı

Demokratların talepleri Cumhuriyetçilere takıldı

Çarşamba, 22 Ocak, 2020 - 15:30
ABD Başkanı Donald Trump
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Senatosu günün erken saatlerinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın yargılandığı azil duruşmasına ilişkin verilen önergeyi oyladı.

Ukrayna soruşturmasına ilişkin Beyaz Saray'dan belge talep edilmesine yönelik olan değişiklik önergesi Senato Genel Kurulu'na sunuldu. Söz konusu talep 47’e karşılık 53 oyla reddedilirken oylamada tüm senatörlerin kendi parti çizgisinde oy kullanmaları dikkat çekti.

Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu elinde tuttuğu Senato, Demokratların Trump’ın azil sürecine ilişkin belge ve kanıt talebini elde etme girişimini üçüncü kez reddederken ABD Başkanı’nın çıkarına olan partizan eğilimler ortaya çıktı.

Demokratlar, Senato’dan ABD’nin eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın faaliyetlerine yönelik yürütülen Ukrayna soruşturması kapsamında Trump’ın görevden alınmasını istiyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise kendisine yöneltilen ‘görevini kötüye kullanmak’ ve ‘Kongre’nin çalışmalarını engellemek’ suçlamalarını kabul etmiyor.

Trump’ın savunma ekibi davayı asılsız olmakla eleştirirken üst düzey bir Demokrat ise ellerinde güçlü kanıtlar olduğunu savundu.

Anayasa Mahkemesi Başyargıcı John Roberts tarafından yönetilen duruşma, Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell'ın  yargılama usulüyle ilgili tasarının tartışılmasıyla başladı.

Trump’ın savunma ekibinde yer alan Beyaz Saray danışmanı Pat Cipollone, Demokratların ABD Başkanı’na yönelik suçlamalarını eleştirdi.

Cipollene açıklamasında, “Sonuç olarak Başkan herhangi bir suç işlememiş olacak. Kesinlikle bir sorun yok” ifadelerini kullandı.

Duruşmada savcılık görevini üstlenen Temsilciler Meclisi üyelerinden Adam Schiff, Trump’a yönelik suçlamalara ilişkin yaptığı açıklamada Başkan’ın hesap verilebilirliğine yönelik bir dizi anayasal ihlal yaptığını öne sürdü.

Schiff açıklamasında delillerin Trump’ın aleyhinde olmasına rağmen tüm suçlarının kapsamını görmek için daha fazla tanık ifadesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Demokratlar, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da dahil olmak üzere eski ve halihazırda görev yapan Trump yönetimindeki yetkililerin ifadelerinin dinlenmesini talep ediyor.

McConnel geçen pazartesi günü, yeni tanık dinlenilmemesi ve ek belgelerin sunulmaması için acil bir duruşma düzenlenmesine dair bir plan sundu.

McConnell'ın hazırladığı tasarıya göre davacı ve savunma taraflarının tezlerini sunmaları için toplam 24 saatleri olacak. Tarafların her biri Senato’Daki sunumunu üç iş günde tamamlayacak. Demokratlar, Senato’daki Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell'ı tanıkların ifadelerini dinlememek, delilleri saklamak ve mahkemeye müdahale etmekle suçluyor. McConnell ise düzenlemelerin 1999 yılında eski Demokrat Başkan Bill Clinton’un duruşmasında kullanılanlara benzer olduğunu öne sürüyor.

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump ise 100 üyeli Konsey’de beraat edeceğinden emin. Zira görevden alınması için üçte iki çoğunluğun desteğine ihtiyaç duyuluyor. Ancak duruşmanın, bu yıl içerisinde düzenlenecek başkanlık yarışında Trump’ı nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor.

Demokratlar, Trump’ı zayıf bir müttefik olan Ukrayna’yı ABD’nin ulusal güvenliği pahasına seçimlere müdahale etmeye zorlamakla suçluyor.

Trump’ın hukuk ekibi, Ukrayna’ya baskı yapılmadığı ve bunun Demokratlar tarafından öne sürülen söylentilere dayandığını savunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya