Sudan'da geçiş hükümetine 3 bakanı atandı

Sudan'da geçiş hükümetine 3 bakanı atandı

Çarşamba, 22 Ocak, 2020 - 10:00
Hartum/Muhammed Emin Yasin
Sudan Egemenlik Konseyi, geçiş hükümetine 3 bakan atamasını resmen onayladı. Şarku’l Avsat’a konuşan Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed el-Feki Süleyman, Egemenlik Konseyi’nin Başbakan Abdullah Hamduk’un önerisi doğrultusunda Dışişleri Bakanlığı’na Ömer Kamer ed-Din’in, Çalışma Bakanlığı'na Stephen Emin’in ve Altyapı Bakanlığı'na Hazim İhab’ın atanmasına onay verdiğini açıkladı.

Sudan'da geçiş otoritelerinin yapılarının tamamlanması için egemenlik konseyi ve bakanlar kuruluna yönelik baskılar gün geçtikçe artıyor. Geçiş hükümeti, yüksek yaşam maliyeti ve ulaşım krizleri gibi bir dizi ciddi ekonomik sorunla karşı karşıya bulunuyor. Bazıları bu sorunları, sivil hükümet kurumlarının tamamlanmamasıyla ilişkilendiriyor. Sudan Meslek Odaları Birliği (SPA) çatısı altında bulunan bir dizi sendika ve meslek kuruluşu, eyaletlerde hala kontrolü elinde bulunduran eski rejimin kalıntılarının acil olarak ortadan kaldırılması yönünde çağrıda bulunuyor. İktidarda olan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ise barış sürecini etkileyeceği endişesiyle geçici meclis oluşturma ve eyalet valilerini atama konusunda tereddüt ediyor.

Bununla birlikte ÖDBG Merkez Konseyi Sözcüsü İbrahim eş-Şeyh, geçici hükümet ve silahlı hareketler arasında şubat ayı ortasında bir barış anlaşması imzalamasının beklendiği açıklamasında bulundu. Batı Darfur eyaletindeki siyasi bir forumda konuşan eş-Şeyh, ülkedeki mevcut zorlu yaşam koşullarının geçiş hükümetinin karşı karşıya kaldığı en önemli konular arasında olduğunu söyledi. ÖDBG’nin halihazırda bir dizi temel dosyayla ilgilendiğini ifade eden eş-Şeyh, bu meseleler arasında en önemli olanın bütün karmaşıklıklarıyla birlikte savaş ve barış dosyası ve bu dosyaya bağlı olarak yaşanan gelişmeler olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan hükümet ile silahlı hareketler arasında süregelen müzakerelerde ilerlemeler kaydedildi. Zira hükümet ve Malik Akar liderliğindeki Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) dün güvenlik düzenlemeleri dosyasını görüşmek üzere ilk toplantılarını gerçekleştirdiler. Hükümet heyetine Savunma Bakanı Orgeneral Cemaleddin Ömer başkanlık ederken, Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) tarafında ise güvenlik düzenlemeleri dosyasıyla ilgilenen bir bazı lider bulunuyor. Karmaşık bir konu olarak kabul edilen güvenlik düzenlemeleri dosyası kapsamında, silahlı hareketlerin konumları ve ordu güçleriyle birleşme meselesi tartışılıyor. Silahlı hareketler Sudan ordusunun yeniden yapılandırılmasını ve tüm silahlı kuvvetlerin, hızlı destek kuvvetlerinin ve savaşçılarının yeni bir ideoloji ile tek bir ulusal ordu çatısı altında birleştirilmesini talep ediyorlar.

Sudan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Amie Muhammed el-Hasan, dün yaptığı bir televizyon konuşmasında, tarafların güvenlik düzenlemeleri dosyasını masaya yatırmış olmalarının müzakerelerde kaydedilen büyük ilerlemenin bir göstergesi olduğu değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca Hasan, ülkeyi korumaya hazır olmalarının sağlanması amacıyla silahlı kuvvetlerin yapısı meselesinin önemli olduğunu vurguladı.

Bu arada Sudanlı yetkililer, Port Sudan limanındaki mali ve idari yolsuzluk meseleleri kapsamında eski liman müdürü Celal Şila’yı gözaltına aldı. Şarku’l Avsat’a konuşan bir kaynak, gözaltı kararının başsavcılıktaki sorumlu soruşturma komitesi tarafından verildiğini söyledi. İsminin açıklanmamasını isteyen kaynak, komitenin bir dizi liman yöneticisini soruşturduğunu ve limandaki idari ihlaller dosyası kapsamında üst düzey yetkililerle soruşturmalarına devam ettiğini belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya