Brende: Suudi Arabistan ile bir trilyon ağaç dikme projesi üzerinde çalışıyoruz

Brende: Suudi Arabistan ile bir trilyon ağaç dikme projesi üzerinde çalışıyoruz

Çarşamba, 22 Ocak, 2020 - 10:30
Riyad, nisan ayında ‘Davos Ortadoğu’ zirvesine ev sahipliği yapacak
Davos/Necla Habriri

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Borge Brende, ‘Davos Ortadoğu’ zirvesini önümüzdeki nisan ayında Suudi Arabistan’da düzenleyecekleri için çok heyecanlı olduğunu dile getirdi.
Brende, Davos’ta düzenlenen forumun ardından Şarku’l Avsat’a verdiği özel röportajda şu açıklamalarda bulundu:

“Riyad’a gideceğimiz için çok heyecanlıyız. 50 yıl önce hayata geçen Dünya Ekonomik Forumu’nun kuruluşundan bu yana ilk kez Ortadoğu için Dünya Ekonomik Forumu düzenlenecek. Forum, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Suudi Arabistan hükümeti ile iş birliği içerisinde nisan ayında gerçekleştirilecek. Forum boyunca katılımcılar dördüncü sanayi devrimi tekniklerinin Ortadoğu’da nasıl uygulanacağı ile ilgili müzakerelerde bulunacak.”

Brende ayrıca G20 Zirvesi’nin bu yılki dönem başkanlığını üstlenen Suudi Arabistan’ın Dünya Ekonomik Forumu ile iş birliği içerisinde bir trilyon ağaç dikme projesine katılımına vurgu yaparak iklim değişikliğiyle mücadeleyi desteklemek için verdiği çabalara övgüde bulundu. Brende yaptığı açıklamada “Eğer başarılı olursak bu proje karbon salınımının azaltılmasında etkin bir rol oynayacak” ifadelerini kullandı.

Röportajın tamamı yarın Şarku’l Avsat’ta yayınlanacak.


Editörün Seçimi

Multimedya