Suriye'deki El-Hol Kampı'nda unutulan kadınlardan Fransa'ya çağrı

Suriye'deki El-Hol Kampı'nda unutulan kadınlardan Fransa'ya çağrı

Çarşamba, 22 Ocak, 2020 - 10:00
Suriye'nin kuzeydoğusundaki el-Hol kampı, DEAŞ saflarında savaşan yabancı unsurların ailelerinden binlerce çocuk ve kadını barındırıyor (AFP)
El-Hol Kampı/Şarku’l Avsat

DEAŞ’ın 2014 yılında Irak ve Suriye'de kurduğu ‘sözde’ hilafetin yıkılmasından bu yana, uluslararası toplum bu iki ülkede terör örgütü saflarında savaşan unsurların ailelerini geri alıp almama konusunda büyük ikilem yaşıyor.

Avusturya, Almanya, Fransa ve Norveç gibi ülkeler, söz konusu vatandaşlarını geri alma konusunda oldukça yavaş hareket ediyor.

Norveç'te sağcı İlerleme Partisi (FRP), geçtiğimiz Pazartesi günü hükümetin DEAŞ üyesi kadın ile iki çocuğunun ülkeye dönmesine izin verilmesi nedeniyle hükümetten ayrılma kararı aldı.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt yönetimi tarafından idare edilen üç kamptan biri olan el-Hol Kampı, örgüt yıkılmadan önce DAEŞ saflarında savaşan unsurların eş ve çocuklarından oluşan yaklaşık 12 bin kişiyi barındırıyor.

Kamptaki çocuklar çamur bataklığının ortasında yer alan çadırlarda oynarken, annelerin bir kısmı insani yardım veya ilaç almak için uzun kuyruklara giriyor, bir kısmı da ihtiyaçlarını satın almak için pazara gidiyor.

Avrupalı olan bu kadınlar, çocuklarıyla birlikte ağır güvenlik koşullarına tabi özel bir bölümde yaşıyor. Böylece, tıbbi klinikleri ziyaret etmek istediklerinde Kürt güvenlik personeli kadınlara eşlik ediyor.

Çocuklarıyla birlikte el-Hol Kampı’nda yaşayan Ümmü Muhammed, diğer binlerce kişi gibi özellikle kış mevsiminde, yağmurların çadırları sular altında bırakması ve ısıtıcının yokluğunda zor günler geçiriyor.
“Fransa’dan bir fırsat istiyorum”

Fransa vatandaşı Ümmü Muhammed, Fransız hükümetine dört çocuğuyla kendisini geri alarak yeni bir fırsat sunulması için çağrıda bulundu.

Kamptaki aileler bölümünde AFP’ye konuşan Ümmü Muhammed (30), “Fransa'ya bir mesaj gönderiyorum. Onlardan bize bir şans vermelerini istiyoruz çünkü çok yorgunuz ve çocuklarımızın okula gitmesini de gerçekten istiyoruz” dedi.

Genç kadın, kendisi gibi Fransa vatandaşı olan eşinin uzun zaman önce Hacin şehrinde öldürüldüğünü söyledi.

Ümmü Muhammed, “Fransa hükümetinin bizi geri almasını istiyoruz ve çok sayıda kişinin bunu istediğini biliyorum. Ülkesine dönmek istemeyen bir kesim de var ancak bu onların sorunu. Fransa’da yargılanalım ve bu iş bitsin. Ben kimseyi öldürmedim. Benim yargılanmam için hiçbir dayanakları yok çünkü hiçbir şey yapmadım” şeklinde konuştu.

Suriye’de ‘gerçek İslam’ı yaşayıp özgürce peçe takacağını’ düşündüğünü dile getiren genç kadın, “Ancak geldikten sonra buradaki durumun Fransa'dakinden daha zor olduğunu gördüm” dedi.

AFP’ye konuşan bir diğer genç anne Nur (23) ise “Bu soğukta çadırlarda yaşıyoruz. İnsanlar hasta. Telefonu kullanmamıza veya ailelerimizle iletişim kurmamıza izin verilmiyor. Çocuklarımızdan ayrılmak istemiyoruz. Amaç bizi onlardan uzaklaştırmaksa bizi sınır dışı etmelerinin bir faydası yok” ifadelerini kullandı.

Fransa'ya dönerse birçok zorlukla karşılaşacağını itiraf eden Nur, çocuklarından uzak onlarca yıl boyunca hapse girmeyi istemediğini dile getirerek, “Bir macera yaşadık. Sadece geri dönmek istiyoruz. Bu kampta kalmak istemiyorum, hepsi bu. Normal bir yaşam sürmek istiyorum” dedi.

Emel isimli bir diğer kadın ise çocuklarına kıyafet almak için kampın içindeki pazarı gezerken AFP’ye kısaca konuştu.

Bağuz kasabasında maruz kaldığı bir hava saldırısı sonucu koltuk değneği kullanmak zorunda olan Emel, “Söyleyecek bir şeyim yok. Hepsi bu; susacağım” dedi.
Bir çatışma esnasında öldürülen eşinin hangi ülkeden olduğu hakkında bilgi vermek istemeyen Emel şunları söyledi:

“Fransa bizi istemiyor. DEAŞ’lı istemiyor. Ben de yargılanmak istemiyorum.”

Kamuoyunun baskısı altındaki Paris, Fransız unsurların yetim çocuklarının geri alınmasının yeterli olacağını açıkladı ancak her dosyayı tek tek inceledikten sonra bu çocukların iadesini kabul edeceklerini duyurmuştu. Söz konusu kamplarda yaklaşık 450 Fransa vatandaşı olduğunu tahmin eden Paris, geçtiğimiz Haziran ayında çoğu yetim 12 çocuğu ülkeye girişlerini  kabul etmişti.

Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloube, 11 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Onları bulundukları yerde yargılama imkanı yoksa Fransa'ya dönmeleri dışında bir çözüm görmüyorum” şeklinde konuşmuştu.

Belloube’nin ifadeleri, Fransa'nın DEAŞ terör örgütüne mensup olan vatandaşlarının savaştıkları yerde yargılanmalarını talep eden tutumuyla çelişiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya