Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Cubeyr: İran, Şiilerin hamisi değil

Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Cubeyr: İran, Şiilerin hamisi değil

Çarşamba, 22 Ocak, 2020 - 09:30
Cubeyr, dün, Avrupa Parlamentosu'ndaki bir oturuma katıldı (EPA)
Brüksel/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Riyad’ı eleştirmeleri sebebiyle Avrupa ülkelerine birtakım eleştiriler yöneltti. Cubeyr, Suudi Arabistan’ın egemen bir devlet olduğunu ve herhangi bir şekilde kendisine ders verilmesini kabul etmeyeceğini vurguladı.

Cubeyr, dün, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, “Biz egemen bir devletiz ve bize ders verilmesini kabul etmeyiz. Suudi Arabistan hakkındaki bilgiler söylentilerden ibaret. Hakimlerimizi eleştirmeyi bırakın. Biz muz cumhuriyeti değiliz” dedi.

Avrupa’nın ekonomik ve askeri açıdan bölgedeki önemli rolüne işaret eden Cubeyr, ülkesinin terörle mücadeleye devam ettiğinin altını çizdi.

“Tahran dünyadaki Şiilerin baş hamisi de değildir”

Konuşmasında İran rejimine değinen Suudi Dışişleri Bakanı, “Dünyada terörizmin en büyük sponsoru olan ülke İran'dır. Tahran dünyadaki Şiilerin baş hamisi de değildir. Irak, Lübnan ve İran'daki Şiiler şu anda molla rejiminin politikalarına karşı gösteri düzenliyorlar” dedi.

Ülkesinin ve başka bir dizi ülkenin Doha’ya boykot uygulayacağı söylentileri ile ilgili konuşan Suudi Bakan, "Katar'ın politikasını değiştirmesini ve teröre verdiği desteği kesmesini diliyoruz" dedi.

Yemen dosyasına da değinen Cubeyr, “Suudi Arabistan, Yemen'de kalkınmanın sağlanması için 14 milyar dolar sağladı. Husi milisler Yemen halkına karşı suç işliyor. Dahası, İran destekli bu milisler aynı şekilde Riyad’a da saldırı düzenledi. Bu saldırılar arasında 300 füze ve 100 İHA saldırısı var” dedi.

Bakan Cubeyr, dün, Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle bir dizi toplantı yaptı. Suudi Bakan, Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky, Avrupa Parlamentosu Arap Yarımadası İlişkileri Misyonu Başkanı Hanna Neumann, insan hakları temsilcisi Eamon Glamour ve AB Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarcic ile ayrı ayrı bir araya geldi. Görüşmelerde, Suudi Arabistan ve Avrupa Birliği arasındaki ortak konular ve iş birliği yöntemleri ele alındı.

Editörün Seçimi

Multimedya