Suudi Arabistan'dan Doğu Akdeniz'deki taraflara BMGK kararlarına uyma çağrısı

Suudi Arabistan'dan Doğu Akdeniz'deki taraflara BMGK kararlarına uyma çağrısı

Salı, 21 Ocak, 2020 - 17:00
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında başkent Riyad’daki Yememe Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Bakanlar Kurulu’nda, Suudi Arabistan’ın Doğu Akdeniz’deki son gelişmelerin yakından takip edildiğini dile getirilerek, tüm taraflara, bölgede uluslararası barış, güvenlik ve istikrara hizmet edecek şekilde anlaşmazlıkları çözmek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uyma çağrısı yapıldı.

Kıbrıs'ın toprakları üzerindeki egemenliğine tam destek verdiği vurgulanırken, Riyad’ın söz konusu bölgenin güvenlik ile istikrarı konusunda endişeli olduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan’ın Dünya Bankası Grubu’nun ‘Kadınlar, İş ve Hukuk 2020’ isimli raporuna göre 190 ülke arasında elde ettiği ilerlemenin ele alındığı toplantıda, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasında birinci, Arap dünyasında ise ikinci sırada yer almasına vurgu yapıldı.

Bakanlar Kurulu’nda, bu başarının kadınların ekonomik kalkınmadaki rolünü artıran 2030 Vizyonu programlarına göre kadınlarla ilgili yasa ve düzenlemelerde yapılan yasal reformlar sonucu geldiğinin altı çizildi.

Ülkenin yeni küresel konumunun, 2030 Vizyonu’nda belirtildiği gibi tüm vatandaşlara, özellikle de kadınlar ve gençlere yönelik ekonomik fırsatları genişletme konusundaki kararlılığının bir kanıtı olduğu da dile getirildi.

Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yaptı.

Bakana göre toplantıda, Arap Parlamentosu’nun Kahire’de düzenlediği 4. olağan toplantısında ifade edildiği gibi Suudi Arabistan politikasının barışçıl şekilde bir arada yaşama, devletlerin egemenlik ve bağımsızlığına tam saygıyla iç işlerine karışmama ve iyi komşuluk ilkelerine dayandığı ifade edildi.

Suudi Arabistan’ın, bu ilkelerin başta Arap-İsrail çatışması olmak üzere tüm çatışma ve anlaşmazlıkları çözebileceğine inandığı dile getirilen toplantıda, Riyad’ın Filistin davasına verdiği öncelik bir kez daha dile getirildi.  Suudi Arabistan’ın Suriye, Yemen, Libya ve Sudan'daki krizlere siyasi çözüm bulabilme konusunda yürüttüğü çabalar vurgulandı.

Uluslararası topluma, mevcut tüm tehditler ve istikrarsızlaştırıcı dış müdahaleleri ele almak için ciddiyetle hareket edilmesi çağrısı yapıldı.

Toplantıda, Nijer'deki askeri bir bölgeyi hedef alan saldırı ve Somali’de güvenlik kontrol noktası ile vergi merkezinde meydana gelen patlamayla birlikte Husi milislerin Yemen’in Marib şehrinde bulunan bir camiyi hedef alan saldırısı kınandı.

Kurbanların aileleri ile söz konusu ülkelerin hükümetlerine başsağlığı dileklerinde bulunulan toplantıda, yaralılara acil şifalar dilendi.

Bakanlar Kurulu, Dışişleri Bakanı veya yardımcısına Suudi Arabistan ile Zimbabve Cumhuriyeti arasında büyükelçi düzeyinde diplomatik ilişkiler kurulmasını öngören protokol taslağını imzalama yetkisi verdi.

Suudi Arabistan ile Tunus hükümeti arasında sosyal kalkınma alanında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan ile Gürcistan arasında hava taşımacılığı hizmetleri alanında işbirliğini içeren anlaşmanın onaylanmasına karar verilen toplantıda, Suudi Arabistan ile İspanya arasında bilimsel ve teknik işbirliği için hazırlanan mutabakat zaptı onaylandı.

Toplantıda ayrıca Suudi Arabistan Jeolojik Araştırma Kurumu ile Rusya Jeoloji Kurumu arasında bilimsel işbirliğini öngören mutabakat zaptının onaylanması da kabul edildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya