Tuğgeneral Deryag: LUO, limanların ve petrol sahalarının yönetimine müdahale etmiyor

Tuğgeneral Deryag: LUO, limanların ve petrol sahalarının yönetimine müdahale etmiyor

Salı, 21 Ocak, 2020 - 09:15
LUO’ya bağlı Büyük Sirte Operasyonu Odası Komutanı Tuğgeneral Salim Deryag
Kahire/Halid Mahmud

Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordu’suna (LUO) bağlı Büyük Sirte Operasyonu Odası Komutanı Tuğgeneral Salim Deryag, “Ordu kuvvetleri, son dokuz yıldır Libya topraklarını işgal eden silahlı milisleri ve terörist grupları ortadan kaldırma görevini tamamlamak için başkent Trablus ve Misrata şehrine girme fikrinden vazgeçmedi” açıklamasında bulundu.

Salim Deryag, 20 Ocak’ta Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Ordu tarafından kontrol edilen petrol limanlarında işler normal seyrinde ilerliyor. Silahlı kuvvetler, limanların ve petrol sahalarının yönetimine müdahalede bulunmuyor. Yalnızca saldırganlıkları yok etmekle kalmıyor, genel komutanlık tarafından verilen emirleri uyguluyorlar. Aynı şekilde kurum ve tesislerin korunmasında ve içerlerindeki güvenliğin sağlanmasında rol oynayan Petrol Kurumu Muhafızları da mevcut” ifadelerini kullandı. Yetkili, “Petrol limanlarındaki durum, normal seyrinde ilerliyor. Petrol ihraç süreci devam ediyor. Üretim artıyor. Geçen Ekim ayında çalışmalarına yeniden başlayan Ras Lanuf Kimya Kompleksi’ndeki polietilen tesisi de dahil, petrol tesislerinin çoğu eski performanslarına geri döndü. Yaklaşık 5 yıl aradan sonra faaliyete yeniden başladı. Genel komutanlığın ve sınırdaki askerlerin çabaları sayesinde limanlarda güvenliğin sağlandığı göz önüne alındığında bu durum, bu sert dönemde büyük bir başarıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Tuğgeneral Salim Deryag, LUO kuvvetlerinin petrol limanlarının ve sahalarının kontrolünü yeniden ele geçirmek üzere geçmiş dönemde yürüttüğü Yıldırım Operasyonu’nun komutanları arasında yer alıyor. Hilal Petrolü savaşlarına katıldı.

2018 yılında Hilal’deki son çatışmaların ardından Büyük Sirte Operasyonu Odası komutanlığına atandı. Büyük Sirte Bölgesi, Sirte Körfezi bölgesi ile aynı alan olarak sayılıyor. Bölge, Petrol Hilali ve Zueitina limanı içeriyor.

LUO kontrolündeki bölgelerde olan ateşkese de değinen Büyük Sirte Operasyonu Odası Komutanı, “Herhangi bir sürpriz saldırıyı püskürtmek için bize emirler veriliyor. Biz, saldırıları tamamen püskürtmeye hazırız. Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı tarafından bize verilen emirleri yerine getiriyoruz. Milisler, düzensiz silahlı gruplardır. Trablus ekseninde olduğu gibi bağlayıcı emirlere tabi değildirler. Silahlı kuvvetlerin üyelerinin müdahalesi olmaksızın kendilerine verilen askeri emirler uyarınca, tekrarlı çatışmalara teşebbüs ettiler ve sonrasında ateşkes ilan ettiler” ifadelerini kullandı.

Tuğgeneral Deryag, Türk savaşçılar hakkındaki bir soruya da “Petrol Hilali ve Sirte cepheleri açısından Türklerle doğrudan bir savaş yaşamadık. Aksine Sirte’nin yaklaşık 100 km batısındaki el-Vaşka cephesinde birkaç defa Türkiye'ye ait silahlı insansız hava araçları (SİHA) hedef alındı. Askerlerimiz, haklı davalarımıza olan inancımız nedeniyle Türk uçaklarına dair korku duymuyor. Haklı davamız ise topraklarımızın savunulması ve Libya halkının güvenliğiyle emniyetinin sağlanmasıdır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya