Amazon insan elini kredi kartına dönüştürmek istiyor

Amazon insan elini kredi kartına dönüştürmek istiyor

Pazartesi, 20 Ocak, 2020 - 12:00
Amazon Şirket Logosu (AFP)
New York/Şarku’l Avsat

ABD merkezli dev teknoloji ve e-ticaret şirketi Amazon, müşterilerinin mağazalardaki belirlenmiş alanlarda sadece küçük bir el hareketiyle ödeme yapmaları için kredi kartı bilgilerini ellerine kaydetmeye çalışıyor.

Şarku'l Avsat'ın The Wall Street Journal'dan aktardığı habere göre proje hala başlangıç aşamasında olmasına rağmen Amazon, insanların elleri ile ödeme yapabilecekleri ‘Terminal Noktaları'nı test etmek için Visa ile çalışmaya başladı bile. Buna ek olarak Amazon, Mastercard, JPMorgan Chase, Wells Fargo ve Synchrony Financial gibi finansal hizmetler teknolojisinde uzmanlaşmış olan diğer şirketler ile de proje hakkında müzakerelerde bulundu.

CNBC'ye göre Amazon, kişinin avcunun dijital bir görüntüsünü oluşturmak için bir 'el tarayıcısı' içeren 'temassız biyometrik tanımlama sistemi' için patent başvurusunda bulunmuştu.

'Terminal Noktaları’ndan toplanacak olan verilerin hepsi, kişilerin harcama alışkanlıklarını incelemek üzere kullanılacak olan Amazon’a ait büyük bir siber ortamda depolanacak. Kredi kartı bilgilerinin ellerine bağlanması ile insanlar elleri ile ödeme yapabilecek.

Amazon bu projeyi gerçekleştirirken, dolandırıcılık yapanların ‘Terminal Noktaları’nda nasıl tespit edileceği ve şirketin inceleme işlemlerinden alacağı kişisel bilgilerin miktarının ne olacağı ile ilgili endişeleri gidermek zorunda kalacak.


Editörün Seçimi

Multimedya